Po zvratech, které se Ukrajině odehrály, a svržení prezidenta Janukovyče, začalo Rusko od 1. dubna, za plyn žádat původní cenu, tedy 385,5 dolarů za tisíc kubíků. K tomu Moskva ještě zvýšila cla, a tak se výsledná cena plynu vyšplhala na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Navíc společnost Gazprom žádala zaplacení dosavadních dluhů Ukrajiny za ruský plyn a platby za další dodávky předem. Ukrajina na tyto podmínky odmítla přistoupit, a tak Gazprom 16. června přestal Ukrajině plyn dodávat.
Nyní ruský ministr pro energetiku uvedl, že se oba státy dohodly na dalších jednáních ohledně dodávek a Moskva je ochotná Ukrajině poskytnout zhruba 20procentní slevu (a cena se tak dostane k prapůvodní částce zhruba 386 dolarů za tisíc kubíků). Ukrajina ovšem trvá na návratu k ceně 268,5.
Nemyslím si ovšem, že například vyhlašováním záměrů o vstupu do NATO Ukrajina Rusko obměkčí a přiměje snížit cenu na úroveň, kterou s V. Putinem dohodl minulý prosinec V. Janukovyč. A to i vzhledem k tomu, že v dnešní době dluží Ukrajina Rusku za plyn 5,3 miliard dolarů, které není v blízké budoucnosti absolutně schopna zaplatit.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: NS - LEV 21