Statistikové jásají, neboť oproti EU je to prý podstatně méně. V EU skutečně hrozí chudoba nebo sociální vyloučení v průměru téměř 24 % obyvatel, a u nás jsme na deseti procentech. Ta naše čísla vypadají skvěle. Ale můžeme být opravdu tak spokojeni?
Pravděpodobně nikoliv, protože míra chudoby se nepropočítává podle nějakého průměrného evropského ukazatele a čísla, jakéhosi evropského průměrného příjmu, ale počítá se z 60 % medianu mzdy dosahované v příslušném roce. U nás byla hranice chudoby v loňském roce na úrovni 10 700 korun. Pokud bychom toto číslo porovnali s čísly v Německu, Rakousku, či třeba v Norsku, Nizozemsku nebo v jiných západoevropských zemích, došli bychom k tomu že jejich mediánová mzda, v přepočtu podle parity kupní síly, je průměrně mnohem vyšší, a že tedy i 60 % z medianu mzdy představuje mnohem vyšší částku než u nás.
To znamená, že německý chudý je něco jiného než český chudý. Ten český je podstatně, ale podstatně chudší než německý. S deseti procenty, pokud jde o příjmovou chudobu, tedy nemůžeme být spokojeni, protože jde o zcela imaginární číslo, které lze srovnávat jen s číslem stejného ukazatele v ČR v předchozím roce, a nikoli s tímto ukazatelem v jiných zemích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV