Podobný vývoj, kdy dochází k razantnímu poklesu cen surovin, často předchází hlubším hospodářským krizím. Nyní ale svět zažívá fázi hospodářského oživení. A prognózy naprosté většiny analytiků, pokud jde o budoucí vývoj světové ekonomiky, vyznívají příznivě.
Je zajímavé, že i v situaci, kdy se ve světě projevují příznaky hlubší politické krize, což jsou, dnes již můžeme říci, globální útoky Islámského státu ve světě (Paříž, Bejrút, Šarm aš-Šajch), nedochází k růstu cen drahých kovů.
Od počátku tohoto měsíce ceny zlata na komoditních burzách klesly o zhruba 6 % a nic nenasvědčuje tomu, že se tento pokles zastaví. Ceny stříbra klesly o 10 % a stále padají. Cena mědi, tedy kovu nezbytného pro průmysl, především elektrotechnický, od počátku listopadu klesla o 11,5 %, což je možné dát do souvislosti s jistými problémy, které zažívá čínská ekonomika. Ta každoročně spotřebuje zhruba 40 % světové produkce tohoto průmyslového kovu. Ceny platiny poklesly od počátku tohoto měsíce o cca 13 % a ceny paladia dokonce zhruba o 24 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV