Piráti: Svoji neschopnost řešit konkrétní problémy svaluje ministr Chovanec na svobodný Internet

9. 1. 2016 9:16

Pirátská strana staví svou politiku na dvou základních pilířích: právu člověka na informace a na stejně důležitém právu na soukromí. Oba dva pilíře se v posledním týdnu v mediálním prostředí zakývaly.

Piráti: Svoji neschopnost řešit konkrétní problémy svaluje ministr Chovanec na svobodný Internet
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Piráti již ve svém stanovisku ke zcizení informací ze soukromého emailového účtu premiéra Sobotky poukázali nejen na problém samotného průniku, ale i na nezodpovědné nakládání s účty a informacemi v nich sdělovanými.

Reakce ministra Chovance z 8. ledna v rozhovoru pro Lidové noviny pak celou věc staví zcela na hlavu. Neřeší pochybení premiéra Sobotky a namísto konkrétních kroků, směřujících ke zvýšení informovanosti premiéra o zabezpečení, ministr Chovanec volá po zrušení anonymity uživatelů sítě a praktickém zavedení cenzury formou mazání obsahu, který označuje za ilegální.

V případě kauzy Bohuslava Sobotky je situace o to horší, že pan Chovanec, který reagoval potřebou deanonymizace uživatelů Internetu a návrhem mazání ilegálního obsahu (stále předpokládáme, že pan ministr ví, že určit ilegální obsah nemůže být v kompetenci nějakého úředníka), zakrývá vlastní deficit aktivity ve velmi konkrétním případě. Server White Media, který údajně Sobotkovi účet zrekvíroval, má v rovině veřejného přihlášení se k podobným aktivitám za sebou takových akcí celou řadu. Trestních oznámení nejen za zcizování identit, ale i za vytváření seznamů osob určených k odstranění apod., padlo za roky působnosti tohoto webu několik.

„Nechápeme tedy, proč ministr řeší problém jako problém Internetu a neřeší konkrétní problém dlouhodobě. Orgány činné v trestním řízení na toto totiž mají zcela legální prostředky a nemusí tak s vaničkou vylévat i dítě, což je v tomto případě bohužel většina internetově aktivní populace,“ hodnotí poselství ministra Ivan Bartoš z mediálního odboru Pirátů.

„Policie samozřejmě má schopnosti a možnosti, jak anonymní pachatele dopadnout (viz případy vyhrůžek bombami apod.), pokud to je pro ni priorita. Je otázkou, proč zrovna v této kauze je tak laxní. A proč její efektivitu, která je jindy vyzdvihována, ministr Chovanec zlehčuje. Očekáváme, že ministr vnitra místo návrhů, které spadají do agendy nedemokratických států, přijde v brzké době s podrobným vysvětlením, jak policie postupovala při šetření trestné činnosti webu White Media a z jakých důvodů zatím nejsou známy žádné výsledky, které by mohly vést k dopadení pachatelů,“ komentuje neuspokojivé argumenty předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

„Nebo si máme opravdu myslet, že ministr Chovanec jen využívá příležitosti a hledá záminky k okleštění svobody Internetu? Případ, na kterém se rozhodl hrozící nebezpečí ilustrovat, tomu téměř nasvědčuje," uzavírá Lukáš Černohorský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…