Piráti začnou voličům vyřizovat voličské průkazy. Chtějí tak zvýšit volební účast

14. 9. 2017 10:53

Piráti chystají jednu z největších akcí na podporu volební účasti v historii České republiky. Umožní občanům na vybraných místech v Praze, Brně a dalších městech zažádat o voličské průkazy.

Piráti začnou voličům vyřizovat voličské průkazy. Chtějí tak zvýšit volební účast
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

Ulehčí tak život mnoha přespolním, kteří by se jinak museli kvůli volbám buď vrátit do obce trvalého bydliště nebo napsat žádost s ověřeným podpisem a vyřídit si voličský průkaz korespondenčně.

„Zatímco v Estonsku se už léta volí elektronicky a ve většině vyspělých zemí jde hlasovat alespoň poštou, v České republice jsme zaspali dobu. Tím, jak stát volby dělá zbytečně složité, demotivuje mnoho lidí v tom, aby šli volit. Piráti to chtějí změnit,“ vysvětluje předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Piráti věří, že získají dobrovolníky z řad advokátů a dalších subjektů, které mohou ověřovat podpisy, tedy například notáře. Mezi náležitosti žádosti o voličský průkaz patří totiž i ověřený podpis.

„Inspirovali jsme se v Americe a Británii, kde se lidé k volbám registrují. Akcí na podporu volební účasti připravujeme vícero. Měřítkem úspěšnosti voleb totiž není jen náš výsledek, ale i celková volební účast. V prvních letech po revoluci volili téměř všichni – dobrovolně. Věřili v pozitivní změnu, kterou demokracie přinese. Neúčast u voleb je pro mnohé určitá forma protestu. Přitom jediný protest je jít volit,“ shrnuje Bartoš.

Vyřídit si voličský průkaz „na ulici“ bude možné mezi 1. a 10. říjnem.

Není to poprvé, co se Piráti ujali řešení úředního marastu namísto státu. Již v červnu na stránce urad.pirati.cz spustili plně funkční aplikaci na zakládání firem online, nejrychlejším zájemcům pak firmu skutečně založili.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Připraven na zteč!
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura může dostat až 14 procent. Pozor, Pražáci, varuje analytik

13:31 Okamura může dostat až 14 procent. Pozor, Pražáci, varuje analytik

Moderátor DVTV Martin Veselovský si pozval do studia datového analytika a novináře Josefa Šlerku. Do…