Co ho v této pozici a tomto výboru aktuálně čeká?
„Čeká nás, ostatně jako vždy v tomto výboru, velké množství práce a v hodně různorodých oblastech. Prakticky všechna témata se dotýkají našeho zdraví a prostředí, ve kterém žijeme. Nová legislativa o odpadech samozřejmě může velmi výrazně ovlivnit i ekonomiku,“ vypočítává Poc.
Balíček o odpadech
Produkce odpadů v EU činila v roce 2011 2,5 miliardy tun. Komunální odpad byl recyklován pouze ze 40 %, skládkován z 37 % a spalován z 23 %. Přitom 500 milionů tun tohoto odpadu mohlo být určeno k recyklaci.Hospodářství Unie přichází v současnosti skrze odpadové toky o značné množství potenciálních druhotných surovin. Ze statistik vyplývá, že míra recyklace se v jednotlivých státech výrazně liší. Zatímco 6 států v roce 2011 uložilo na skládky méně než 3 % odpadu, 18 skládkovalo přes 50 %. V některých státech přesáhl podíl skládkování i 90 %.Evropská komise toto léto zveřejnila dokumenty k oběhovému hospodářství. Cílem návrhu je oběhovému hospodářství v Evropě pomoci, zvýšit recyklaci, zabezpečit přístup k surovinám a omezit závislost na jejich dovozu, vytvořit nová pracovní místa a podpořit ekonomický růst. Díky stanovení jasných pravidel chce Komise státy a jejich průmysl, spotřebitele i obce motivovat k výraznější aktivitě než tomu bylo doposud.Evropský parlament je nyní v této věci na začátku projednávání. Zpravodajkou byla tento týden nominována MEP Simona Bonafe (S&D).
Pavel Poc: „Předložený návrh není špatný. Maximální míra využívání odpadů jako surovin je základní prvek strategické surovinové bezpečnosti. Bez tak zvané oběhové ekonomiky, kdy se pokud možno vše cyklicky využívá, se v budoucnu prostě neobejdeme. Při konkrétních krocích zavádění oběhového hospodářství je samozřejmě nutné postupovat rozumně a citlivě, bez nějakých zásadních veletočů. Pokud se lidé neztotožní s tím, že maximální recyklace je nutná a správná, nic nedokážeme. Jednoduše proto, že základem všeho je separovaný sběr odpadů.“
* Návrh Směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2008/98 ES o odpadech, směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech, 1999/31/ES o skládkách odpadů, směrnice 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a směrnice 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních
Nové potraviny

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz