Poc (ČSSD): Podvodné praktiky v potravinovém řetězci musí mít červenou

17.09.2018 18:29

Ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu vypršela lhůta pro podání pozměňovacích návrhů k plánované legislativě o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci. Ta má revidovat nařízení o obecném potravinovém právu z roku 2002 a průřezovou legislativu týkající se mimo jiné i GMOs, potravinových aditiv, pesticidů a nových potravin.

Poc (ČSSD): Podvodné praktiky v potravinovém řetězci musí mít červenou
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Celkem 62 návrhů předložil europoslanec Pavel Poc. Text Evropské komise, který navrhuje změnit režim proaktivního zveřejňování informací ze strany Evropského úřadu po bezpečnost potravin (EFSA), je podle něj potřeba upravit, jinak hrozí paradoxní situace. Legislativa, která má zprůhlednit systém schvalování potravin v EU, by naopak mohla omezit přístup veřejnosti k environmentálním informacím na vyžádání.

„Naším primárním cílem je transparentnost, včasné informace pro veřejnost i pro experty. Žádná informace, která se týká dopadů látek či produktů na životní prostředí či lidské zdraví, by neměla být veřejnosti skryta“, říká Pavel Poc. Možnost vyjádřit obavy o nezávadnost evropských potravin, ale i odmítnout nebezpečné látky obsažené v naší potravě, přispívá lepšímu rozhodování institucí zapojených do potravinového řetězce a dostupnosti kvalitních potravin.

„Ochrana konkurenceschopnosti i autorských práv či patentů je důležitá a musí být zajištěna, ale nikoli za cenu snížení bezpečnosti.“ Veřejné zdraví je oproti soukromým ziskům nevyčíslitelné. Nezávislým vědcům proto musíme dát možnost podrobit data zaslaná průmyslem kontrole. Jedině tak můžeme dát stopku podvodným praktikám jako je kupování studií. Zatajování „nepříznivých" studií ze strany průmyslu nově zamezí ohlašovací povinnost všech objednaných studií sloužících k (re)autorizaci látek.

„V dnešním světě, kde jsou bohužel hnacím motorem všeho peníze, je jedinou nadějí pro občany mít natolik robustní systém autorizací, že systém sám bude dostatečně odolný proti ovlivnění rozhodovacích procesů zvenčí a pokud k němu dojde, bude snadno odhaleno a napraveno.“

„Ve smlouvách je vtělen princip předběžné opatrnosti, tedy preference -hazard based approach-, nesmíme uhýbat k -risk based approach-“ Bohužel je možné jmenovat množství případů, kdy Evropská komise a členské státy tento princip ignorovaly a schválily látky, u kterých u kterých EFSA dospěla k závěru, že nelze vyloučit jejich toxicitu či nebyla schopna stanovit akceptovatelný denní příjem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…