Narážel tak na portfolio, které v nové Komisi získala česká zástupkyně - ministryně Věra Jourová. Tak jako v řadě jiných případů ani tentokrát nemluvil pravdu.
Na rozdíl od jiných komentátorů zisk tohoto rezortu nepovažuji za dramatický neúspěch. Portfolio je to středně významné a dá se v něm bezesporu učinit mnoho důležitého pro Evropu. Věřím, že paní Jourová v této výzvě má šanci uspět. Nicméně vytyčený cíl - ekonomické portfolio - ČR nezískala, což je z pohledu deklarované mety nesporný diplomatický neúspěch Sobotkovy vlády.
Tvrdím však, že pokud by o věci vyjednával pan ministr Babiš, naše země by nezískala ani portfolio justice a už vůbec ne vysněný ekonomický rezort. Pan Babiš má v unijních institucích velmi špatné jméno (respektovaný týdeník European Voice o něm ve svém posledním vydání otiskl nepříliš lichotivý článek pod názvem „Controversial Czech“). Ostatně už na jaře byl kvůli svému zjevnému střetu zájmů kritizován tehdy končícími europoslanci. Od té doby se situace zjevně nezměnila a také pro nově zvolené europoslance je Babišovo jméno na černé listině. Osobně jsem čelil dotazům několika kolegů, jak moc je česká adeptka zapletena do jeho sítě střetu zájmů. Z těchto důvodů oceňuji prozíravost premiéra Sobotky, který ministra financí k vyjednávání nepustil. Bylo by to pro naši zemi opravdové fiasko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: STAN