Pospíšil (TOP 09): Pokud poslanci návrh schválí, zákon o TOPO zcela vyprázdní

8. 3. 2016 12:51

Europoslanec Jiří Pospíšil k projednávání návrhu novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

Pospíšil (TOP 09): Pokud poslanci návrh schválí, zákon o TOPO zcela vyprázdní
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Poslanecká sněmovna ČR by měla na svém jednání ve středu 9. března projednávat vládní návrh novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, tzv. zákona o TOPO (sněmovní tisk 304).

„Za mimořádně nebezpečný považuji jeden z pozměňovacích návrhů sněmovního ústavně-právního výboru, jehož autory jsou sociálnědemokratičtí poslanci Marie Benešová a Jan Chvojka.“

Na základě tohoto návrhu by se nově mohla právnická osoba trestní odpovědnosti zprostit, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby svým zaměstnancům, vedoucím pracovníkům nebo členům statutárního orgánu ve spáchání protiprávního činu zabránila. Podle názoru odborníků by tak mohlo stačit, pokud právnická osoba prokáže, že měla např. etický kodex, kterým se měli povinnost všechny osoby v jejích strukturách řídit, a odpovědnosti se zprostí.

„Jako bývalý ministr spravedlnosti a především předkladatel zákona o TOPO před takovou změnou velmi varuji. Podle mého názoru by mohla Česká republika schválením navržené možnosti vyvinění právnických osob porušit unijní právo a riskovat, že proti ní Evropská komise zahájí sankční řízení. Žádná z úmluv ani žádný z právních předpisů Evropské unie totiž nepředpokládá, že by se právnická osoba mohla zbavit odpovědnosti, a takto se vyvinit,“ uvedl Jiří Pospíšil. Široká odpovědnost firem za své jednatele a zaměstnance vyplývá např. i z trestněprávní úmluvy Rady Evropy o korupci z roku 1999.

„Pokud by poslanci návrh schválili, tak tím zákon o TOPO zcela vyprázdní a popřou účel, pro který byl před několika lety přijímán,“ doplnil Jiří Pospíšil. Proti pozměňovacímu návrhu Marie Benešové a Jana Chvojky se postavili např. i státní zástupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…