Pražská sídliště v ohrožení - Zelení podají podnět k Evropské komisi

22.07.2018 16:24

Rada hl. m. Prahy na svém jednání schválila novelu Pražských stavebních předpisů, která z dosud platné verze bez náhrady škrtá nároky staveb na proslunění.

Pražská sídliště v ohrožení - Zelení podají podnět k Evropské komisi
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Argumentuje se městskými bloky, ale je to riziko především pro sídliště a zejména pak pro stávající, nikoliv nově stavěné byty. Zelení podají podnět k Evropské komisi, která Pražské stavební předpisy notifikuje.

Těsnou většinou šesti hlasů dnes prošel návrh, ke kterému se snesla kritika z několika městských částí. Zelení se ztotožňují se záměrem zjednodušit výstavbu městských bloků, a prosazovali proto takové znění předpisu, které by požadavky na proslunění v blokové zástavbě rozvolnilo, ale ponechalo je pro sídliště. Schválená verze je ale podle nich nebezpečnou rezignací na pozitiva výstavby z minulého století a potenciálním znehodnocením bydlení tisíců Pražanů.

Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy - “Budeme Prahu bránit podnětem k Evropské komisi, protože schválená změna je dost zásadní. Co je dobré pro developery prostě není automaticky dobré pro Pražany. Ohrožena jsou především sídliště, jejichž výjimečnou kvalitou je právě slunce v bytech a dostatečný odstup jednotlivých domů od sebe. Ve chvíli, kdy v okrajových čtvrtích Prahy vzniká nejčastěji podprůměrná zástavba a politici povětšinou nejsou schopni nastavit developerům jasné limity, opravdu není řešením rušit stávající pravidla bez náhrady,“

Petr Štěpánek, starosta Prahy 4, předseda Strany zelených - „Praha 4 má sídliště Pankrác, Spořilov, Krč, Novodvorská s jednou z nejvyšších kvalit života v Česku. Díky rozhodnutí ANO a ČSSD budou moci pozemkoví spekulanti stavět na restituovaných pozemcích dovnitř těchto sídlišť a zastiňovat stávajíci domy. Jako starosta budu proti této změně bojovat za každou cenu!“

Dle směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady 98/34/ES a 98/48/ES je Praha povinna oznámit Evropské komisi návrhy předpisů předtím než se stanou součástí národního právního řádu. Během tříměsíční lhůty se mohou ostatní členské státy a Evropská komise k návrhu vyjádřit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…