Premiér Babiš: Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí

03.06.2019 16:34

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš dnes jednal se státní poradkyní Republiky Myanmarský Svaz Aun Schan Su Ťij.

Premiér Babiš: Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Hovořili spolu o rozšíření vzájemné ekonomické spolupráce, humanitární a rozvojové pomoci, kterou ČR zemi poskytuje či o lidských právech. Premiér také ocenil, že se Myanmar rozhodl po 26 letech znovuotevřít svoje velvyslanectví v Praze, což podle něj pomůže rozvoji vzájemné spolupráce v mnoha oblastech.

Jde o první návštěvu na úrovni předsedů vlád, která se mezi ČR a Myanmarem uskutečnila od vzniku samostatné České republiky. Státní poradkyně přijela do ČR právě letos, kdy ČR slaví 30. výročí sametové revoluce. „Myanmar byl dlouho uzavřenou zemí a paní Su Ťij se velkou měrou zasadila o to, aby v zemi proběhly potřebné demokratické změny a Myanmar se tak mohl po letech otevřít světu,“ uvedl premiér.

Oba představitelé hovořili také o ekonomické spolupráci. Myanmar plánuje v blízké době výrazně modernizovat své hospodářství. „Vidíme v našich ekonomických vztazích velký potenciál. Naše spolupráce má navíc dlouhou tradici, československé firmy v tehdejší Barmě už v 70. a 80. letech vybudovaly několik továren včetně například pivovaru či cukrovaru. Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí a já věřím, že jich bude do Myanmaru čím dál tím víc pronikat,“ dodal Andrej Babiš.

Důležitou součástí současné spolupráce je humanitární a rozvojová pomoc, kterou Česká republika Myanmaru poskytuje. Ta se soustředí především na oblasti školství, zdravotnictví či obnovu po přírodních katastrofách. Celkové dotace na humanitární pomoc Myanmaru se blíží 10 % celého humanitárního rozpočtu MZV ČR. Premiér a státní poradkyně otevřeli také téma spolupráce ve vzdělávání, která již nyní probíhá a o jejíž rozšíření má Myanmar zájem.

„S paní státní poradkyní jsme se shodli na prospěšnosti mezivládních vysokoškolských stipendií, které ČR posledních 10 let udělovala myanmarským studentům, a na tom, že by naše univerzity, ale také výzkumníci, mohli realizovat společné projekty,“ uvedl premiér.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Nepodceňujme hrozbu radikálního islamismu

11:17 Zdechovský (KDU-ČSL): Nepodceňujme hrozbu radikálního islamismu

Nedávná demonstrace za chalífát v Hamburku vzbudila oprávněnou pozornost nejen v Německu, ale třeba …