Premiér Sobotka: ČR letos poskytne na pomoc syrským uprchlíkům 170 milionů

4. 2. 2016 20:46

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 4. února 2016 zúčastnil na pozvání premiéra Velké Británie Davida Camerona Mezinárodní dárcovské konference na podporu Sýrie a regionu v Londýně. Cílem konference je získat finanční prostředky na humanitární pomoc syrským uprchlíkům, která bude poskytnuta v průběhu roku 2016 jednotlivými státy mezinárodního společenství bilaterálně i prostřednictvím mezinárodních organizací.

Premiér Sobotka: ČR letos poskytne na pomoc syrským uprchlíkům 170 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Česká republika je v pomoci Syřanům, kteří byli vyhnáni ze svých domovů občanskou válkou a násilnostmi teroristické organizace ISIL, velice aktivní. Na londýnskou konferenci jsem přijel s příslibem pomoci ve výši 170 milionů korun pro letošní rok. Úsilí o zlepšování podmínek uprchlíků v Sýrii a regionu je projevem solidarity s lidmi v nouzi, ale také praktickým krokem, jehož cílem je zmírňovat uprchlickou vlnu do Evropy.“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

V souvislosti s konfliktem v Sýrii poskytuje Česká republika pomoc jak uvnitř země, tak v sousedních státech, kde nalezly útočiště miliony Syřanů. V uplynulých letech ČR např. poskytla prostředky na elektrifikaci uprchlického tábora v jordánském Zátarí, podporu škol přijímajících syrské uprchlíky v Libanonu či potravinovou pomoc v zemích regionu prostřednictvím Světového potravinového programu.

„Zvláštní pozornost věnujeme zdravotní péči a vzdělávání. Mladí Syřané v důsledku občanské války ztratili několik let svého života a možnost vzdělávat se. Přitom právě na nich bude záležet budoucnost Sýrie a úspěch rekonstrukce země. Česká republika proto zahájila program Nové elity pro Sýrii, díky němuž mohou v naší zemi vystudovat vysokou školu mladí syrští uprchlíci z Jordánska, kteří z důvodu válečného konfliktu nemohli dokončit studia ve své vlasti. Program chceme rozšířit i na další země,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka ve svém projevu.

Vláda České republiky také vytvořila speciální program na podporu států, které nesou v souvislosti s přílivem uprchlíků mimořádnou míru zátěže. Z programu byly např. uvolněny prostředky na rozvoj uprchlické infrastruktury v Jordánsku a Turecku.

„Aktivně se podílíme i na pomoci poskytované celou Evropskou unií. Česká republika přispěla v letech 2015 a 2016 5 milionů eur do Svěřeneckého fondu EU pro Sýrii (MADAD) a stala se tak jedním z jeho největších přispěvatelů,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Konference v Londýně byla v pořadí již čtvrtou dárcovskou konferencí pro Sýrii, předchozí tři se uskutečnily v letech 2013–2015 v Kuvajtu. Hostiteli konference jsou předseda vlády Velké Británie a generální tajemník Organizace spojených národů spolu s emírem Kuvajtu, spolkovou kancléřkou Německa a předsedkyní vlády Norska.

Projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky naleznete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češka: Méně je více aneb Stejně ale jinak

9:47 Češka: Méně je více aneb Stejně ale jinak

Možná jste si někdy všimli, teda aspoň ti, co mají děti, že se Vám, potažmo potomkům, zvedají povinn…