Premiér Sobotka: Návrh smlouvy, o kterém hovořil prezident republiky, mi není znám

24. 1. 2016 18:05

Komentář premiéra Bohuslava Sobotky k návrhu prezidenta Zemana ve věci mezinárodní smlouvy k ochraně českých dětí v Norsku

Premiér Sobotka: Návrh smlouvy, o kterém hovořil prezident republiky, mi není znám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

Návrh smlouvy, o kterém hovořil prezident republiky, mi není znám. Zodpovědní členové vlády i já se případům českých rodin v Norsku intenzivně věnujeme a budeme se zabývat i možnými návrhy pana prezidenta.

Pro uzavření mezinárodní smlouvy je rozhodující souhlas obou stran a proces sjednávání mezinárodní smlouvy v tak komplikovaných případech včetně její ratifikace vyžaduje minimálně několik let. V tuto chvíli si proto nedokáži představit, jak by předložení návrhu jakékoliv mezinárodní smlouvy mohlo napomoci řešení aktuálních konzulárních případů a rozdílných názorů, které s Norskem na některé otázky máme. Do budoucna je mimo jiné důležité, aby Norsko přistoupilo k haagské úmluvě z r. 1996 (Úmluva o pravomoci orgánu, uznávání, výkonu a spolupráci ve věcech rodičovské zodpovědnosti a opatření k ochraně dětí), která je jedním z hlavních dokumentů mezinárodního práva upravujících vztahy mezi státy v oblasti ochrany dětí.

ČR s rodinou Michalákových dlouhodobě spolupracuje a poskytuje ji konzulární pomoc a podporu včetně diplomatických intervencí na nejvyšší úrovni. Toto téma jsem v listopadu projednal také s předsedkyní vlády Norska. V současné době vláda zvažuje možnosti případné intervence ČR do řízení probíhajícího před norskými soudy.

Všechny tyto kroky činí vláda s cílem dosáhnout co nejlepšího řešení pro sourozence Michalákovy a naplnění jejich práv. Ta jsou hlavním zájmem, který musí stát hájit.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

22:16 Svobodní: Předsedou Strany byl zvolen Tomáš Pajonk

Předsedou Strany svobodných občanů byl v tajném elektronickém hlasování zvolen Tomáš Pajonk.