Premiér Sobotka: Pokud chceme do roku 2030 zajistit vysokou kvalitu života, budeme muset udělat velké změny

20.12.2016 15:43 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v úterý 20. prosince 2016 zúčastnil odborné konference Fórum pro udržitelný rozvoj 2016. Tradiční akce Rady vlády pro udržitelný rozvoj je zároveň jednou z největších platforem pro setkávání a diskusi k tématům všech tří dimenzí udržitelného rozvoje: sociální, ekonomické a environmentální. Ve svém úvodním projevu předseda vlády nastínil koncepci strategického dokumentu Česká republika 2030.

Premiér Sobotka: Pokud chceme do roku 2030 zajistit vysokou kvalitu života, budeme muset udělat velké změny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Vážené dámy, vážení pánové,
vážení hosté Fóra pro udržitelný rozvoj,

představovat si budoucnost je dnes těžší než kdy jindy. Tempo změn je rychlejší než kdykoliv v minulosti. Vývoj již dávno není lineární, ale skokový a často nepředvídatelný. Právě v takovém prostředí je nesmírně důležité sledovat a vyhodnocovat trendy a na tomto základě vytvářet a sdílet vize o dlouhodobém rozvoji, které slouží jako základ pro dlouhodobé plánování.

Svou vizi o rozvoji světa do roku 2030 přijala v minulém roce Organizace spojených národů – zformulovala ji do 17 Cílů udržitelného rozvoje, které zachycují rozvoj v jeho úplnosti. Věnuje se nerovnostem, zdraví a důstojné práci, udržitelnému zemědělství i zdrojově šetrným ekonomikám. Česká republika bude mít, jak doufám, již brzy i svou vlastní vizi a strategii rozvoje do roku 2030 – strategický dokument s názvem Česká republika 2030. Jeho úkolem je posloužit jako základní orientační bod pro státní správu při tvorbě veřejných politik. Příkladem by měl být samosprávě a inspirací soukromému a neziskovému sektoru. Česká republika 2030 v šesti klíčových oblastech shrnuje, kam rozvoj České republiky dospěl, jakým čelí rizikům a jaké ho čekají příležitosti. Pro každou oblast formuluje strategické i specifické cíle.

Česká republika 2030 vychází ze dvou hlavních přístupů – kvality života a udržitelnosti. Perspektiva kvality života nám připomíná, že pokrok ve společnosti nelze hodnotit pouze ekonomickými ukazateli. Například HDP roste i v případě, když stojíme v dopravní zácpě a spotřebováváme benzín – příspěvek ke kvalitě života je však přinejmenším sporný. Kromě makroekonomického hlediska se musíme soustředit také na jednotlivce, rodiny a společenství v různých stránkách jejich životů. Česká republika 2030 proto navrhuje sledovat rozličné parametry kvality života, jako je zdravotní stav, rovnováha mezi prací a soukromým životem, vzdělávání a dovednosti, mezilidské vztahy, občanská angažovanost, kvalita životního prostředí, osobní bezpečí a subjektivně vnímaná životní pohoda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Není fér historii kroutit ani dodatečně dobarvovat

6:23 Randula (Svobodní): Není fér historii kroutit ani dodatečně dobarvovat

Bez obětí příslušníků Rudé armády by tu většina z nás dnes pravděpodobně vůbec nebyla a ti, kdo by z…