Sociální demokracie se o prosazení majetkových přiznání snažila soustavně a dlouhodobě a po vyhraných volbách v roce 2013 ho protlačila jako jeden z hlavních závazků i do aktuálního vládního programu. Jsem rád, že naše koaliční vláda v pondělí návrh zákona o prokazování původu majetku definitivně schválila a poslala parlamentu. Napravujeme tak jeden z velkých dluhů, který měl stát vůči slušným a poctivým, kteří podnikají a pracují, aniž by vlastní zemi šidili na daních.
Napravujeme dluh vůči pracovníkům daňové správy, kteří museli roky jen bezmocně přihlížet, jak někteří lidé hromadí majetky, aniž by vykázali odpovídající zdaněné příjmy.
A nemohli se jich v rámci daňového řízení ani zeptat, kde k tomuto majetku přišli, ačkoliv v řadě evropských zemí daňové správy takové nástroje měly a hojně používaly.
Napravujeme dluh vůči jednomu ze základních principů, na němž by měla stát každá civilizovaná společnost. Totiž, že krást se nemá a vyplácet by se měla hlavně poctivost a slušnost. Zákon, který předkládáme, je jednoduchý a účinný současně. Je založen na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Pokud je mezi nimi významná disproporce (vyšší než sedm miliónů korun), vyzve finanční úřad poplatníka k doložení příjmů. Poplatník je povinen prokázat, že jeho majetek byl financován z příjmů, které byly řádně zdaněny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV