Premiér Sobotka: Vláda schválila strategii hospodářské pomoci strukturálně postiženým regionům

9. 1. 2017 11:52

Na dnešním jednání jsme schválili zásadní dokument, který má za cíl obnovit dlouhodobě zanedbané a strukturálně postižené regiony České republiky. Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje obsahuje návrh postupu, jak těmto regionům pomoci zlepšit hospodářskou i sociální situaci. Ty povedou k naplňování jedné z vládních priorit, mezi něž patří snižování sociálních a ekonomických nerovností v zemi. Jsem toho názoru, že ekonomický růst by měli pociťovat všichni obyvatelé České republiky.

Premiér Sobotka: Vláda schválila strategii hospodářské pomoci strukturálně postiženým regionům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Vedle důkladné analýzy problémů ve třech krajích jde také o ilustrativní výčet opatření, kterými může být Strategický rámec naplňován. Mezi základní kroky má patřit například sanace ekologických škod, zlepšení úrovně a dostupnosti vzdělávání v těchto regionech či využití starých průmyslových podniků a vytváření nových pracovních míst. Konkrétní návrhy unikátního projektu využívajícího zahraničních zkušeností budou rozpracovány v akčním plánu, který vládě Ministerstvo pro místní rozvoj ČR předloží v květnu 2017.

Za tři roky svého působení vláda aktivně pomáhá strukturálně postiženým oblastem, které trpí vyšší nezaměstnaností a nižší životní úrovní než ostatní regiony. K tomuto účelu byla naší vládou v roce 2014 obnovena pozice vládního zmocněnce, který má za úkol koordinovat spolupráci s jednotlivými resorty a řešit problémy s revitalizací krajů. Na vládní úrovni rovněž hraje důležitou roli Agentura pro sociální začleňování, která pomáhá obcím a městům při určení problémů v postižených oblastech.

I vzhledem k tomu, že nesnáze v regionech jsou do značné míry dány historií těžby a těžkého průmyslu, jsme se při přípravě hospodářské restrukturalizace nechali inspirovat zejména německým Porúřím. Po promyšlené proměně se z industriálního a šedého regionu stala atraktivní část Německa s vysokou zaměstnaností a čistým ovzduším.

Věřím, že podobné zlepšení kvality života čeká i lidi v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Je zřejmé, že proměna nenastane ze dne na den. Považuji však za velmi důležité, že se naše vláda odhodlala tento dlouhodobý a potřebný proces nastartovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vilímec (ODS): Je ostudné, že se potomci podkarpatských Čechů nedočkají odškodnění

11:23 Vilímec (ODS): Je ostudné, že se potomci podkarpatských Čechů nedočkají odškodnění

Poslanecká sněmovna se včera již po několikáté odmítla zabývat ve druhém čtení poslaneckou novelou z…