Premiér Sobotka se setkal s polskou premiérkou

12.12.2016 17:00 | Zprávy

Premiér Sobotka se setkal s polskou premiérkou Szydlovou. Tématy byla ochrana životního prostředí, bezpečnost i doprava.

Premiér Sobotka se setkal s polskou premiérkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil v pondělí 12. prosince 2016 Polskou republiku. Na zámku ve Visle se setkal s polskou premiérkou Beatou Szydlovou, se kterou jednal mimo jiné o vzájemné obchodní a investiční spolupráci, ochraně životního prostředí a dopravní infrastruktuře. Odpoledne se oba premiéři v Českém Těšíně setkají se zástupci polské národnostní menšiny v ČR, jejíž největší část žije na Těšínsku. Premiér Sobotka tak pokračuje v úsilí dále posilovat intenzivní česko-polské vztahy včetně podpory přeshraniční spolupráce.

Tu má Česká republika ze všech svých sousedů nejrozvinutější. Ze strukturálních fondů Evropské unie se podařilo v období 2007–2013 vyčerpat téměř 220 mil. eur. V novém programovém období 2014–2020 byla již část z celkově alokované částky ve výši 230 mil. eur využita například na zlepšení dopravní infrastruktury či na strategické projekty v oblasti bezpečnosti.

„Velmi si vážím toho, že vztahy ČR a Polska jsou dobré vztahy dvou přátelských zemí. Jsme partnery v rámci EU a spojenci v NATO. Důležité je ale o vzájemné vztahy pečovat, diskutovat společná témata a hledat řešení společných problémů. K tomu přispělo i dnešní setkání ve Visle. Máme velké porozumění, pokud jde o propojení v dopravní infrastruktuře. Tématem byla silniční, železniční i vodní doprava. S premiérkou Szydlovou jsme hovořili také o ochraně životního prostředí, zejména ovzduší ve Slezsku. Jednali jsme i o přeshraničních projektech, o nové smlouvě o policejní spolupráci, ale také koordinaci V4 před Evropskou radou či otázce dopadů rozšiřování těžby na dole Turów na české obce,“ uvedl premiér Sobotka.

Ochrana životního prostředí

Jedním z důležitých témat, o kterých premiéři hovořili, byla ochrana životního prostředí. Jednali především o kvalitě ovzduší v česko-polském pohraničí v Moravskoslezském kraji, kterou zhoršují jak průmyslové zdroje, tak doprava a lokální topeniště. Premiér Sobotka v této souvislosti nabídnul sdílení zkušeností s programem dotací na výměnu stávajících kotlů v domácnostech, který v ČR úspěšně funguje. Ministerstvo životního prostředí ČR také spolupracuje s polskými a slovenskými partnery na společném integrovaném projektu na ochranu ovzduší v rámci evropského programu LIFE, Evropské komise tomuto programu udělila dotaci 10 mil. eur.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …