„Podpis memoranda k ITI je symbolický a signatáři se zavázali, že nepůjdou proti sobě a budou spolupracovat. To je především hlavní cíl podpisu memoranda. Před sebou máme poslední dotační období EU, které potrvá až do roku 2023,“ popisuje důvody podepsání memoranda právě v tomto období primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink. Na symbolickém středobodu území na Kunětické hoře se tak celý proces příprav dnešním dnem posunul o krok blíže k čerpání a uzavřela se tak první etapa dvouleté intenzivní práce na vytváření území, které by díky evropským dotacím mělo získat až šest miliard korun.
„Pokud se tak stane a na peníze bychom dosáhli, tak bychom chtěli posílit dopravní systém, signalizaci křižovatek či cyklostezky. Také bychom rádi usilovali například o nákup vozidel MHD nebo protažení některých trolejbusových linek. Smysluplně bychom chtěli rekonstruovat Vrbenského kasárna, a pokud to výzvy umožní, tak bychom investovali i do obnovy severních teras. Přesnější definice projektů napasovaných na výzvy budou známy letos až na podzim,“ vysvětluje Zdeněk Fink. Aby bylo možné čerpání zahájit, je nutné nejdříve zpracovat a následně obhájit Strategii integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace. Přípravu Strategie chystá už více než rok pět pracovních skupin, které jsou složené ze zástupců dotčených partnerů. Výstupy jsou projednávány na jednání Řídicího výboru ITI, který je složen ze zástupců hlavních partnerů, například krajů, největších obcí či univerzit, a následně konzultovány s jednotlivými ministerstvy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV