Prokop (ANO): Znovu k rozpočtovému určení daní

26.06.2022 22:09

Milí Pražané, do výstavby proudí každoročně velký objem investic – například loni vyinkasovaly stavební společnosti za stavební práce celkem 579 miliard korun. To je dokonce o 8,1 % více než předloni, což je bezesporu dobrá zpráva.

Prokop (ANO): Znovu k rozpočtovému určení daní
Foto: Archiv O. Prokopa
Popisek: Ondřej Prokop, radní Prahy 11 za hnutí ANO

Pozitivní je také dopad, jaký má realizovaná výstavba na veřejné finance: stavební firmy z každého projektu odvádějí DPH ve výši, která se odvíjí od konkrétního stavebního záměru. Tím ovšem dobré zprávy končí. Systém, jakým stát s těmito odvody nakládá, totiž vůbec není spravedlivý.

Představte si, že jste starostou obce nebo městské části, a velmi vám záleží na tom, aby se vaše samospráva rozvíjela a dokázala nabídnout obyvatelům všechno, co patří ke kvalitnímu životu. Tedy nejen bydlení, ale také opravené silnice, škola, školka, sportovní hřiště a třeba prostory pro firmy, které přinesou nová pracovní místa, nebo dokonce zdravotnické zařízení. To všechno obnáší spoustu práce: jednání s investory, staviteli, zajištění administrativy, diskuse s veřejností. Na nudu nebo přebytek volného času si opravdu nemůžete stěžovat, víte ale, že bez úsilí výsledky nebudou.

Naopak vedení sousední, přibližně stejně velké obce, se rozhodně nepřetrhne. Řidiči objíždí výmoly, školka se rozpadá, poslední bytovka vyrostla před dvaceti lety a mladší ročníky se houfně stěhují pryč. A teď přijde to hlavní: ať už se o svou obec staráte či nikoli, příjmovou stranu obecního rozpočtu to v podstatě neovlivní. Vy i nečinný starosta sousední samosprávy tedy získáte od státu přibližně stejnou částku.

Připadá vám to v pořádku? Mně rozhodně ne. Jsem proto zastáncem modelu, kdy se určité procento z DHP odvedeného za stavební projekty vrací zpět do místa, kde se výstavba realizovala. Tento systém, který funguje například v Německu, je nejen spravedlivější, ale může zároveň posloužit jako motivace pro ty samosprávy, které nejsou dostatečně iniciativní.
 

Článek byl převzat z Profilu Ing. Ondřej Prokop

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Několik slohových cvičení od klávesnicových bojovníků. Pak přišlo slovo ale

10:14 Schillerová (ANO): Několik slohových cvičení od klávesnicových bojovníků. Pak přišlo slovo ale

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k atentátu na Roberta Fica a reakcích na to.