Rouček (ČSSD): „Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

22.04.2014 6:42

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne.

Rouček (ČSSD): „Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

Rusko se snaží vnutit Ukrajině federální uspořádání, od kterého si slibuje pozdější odtržení jihovýchodní části.  To je nepřípustné. Ukrajinci sami musí rozhodnout o změnách své ústavy a větším podílu regionů na centrální moci. Polarizace konfliktu mezi západní a východní částí Ukrajiny může vést až k rozdělení země, což představuje pro Evropu černý scénář. Jediné východisko z krize a odpověď na tlak Ruska směrem k federalizaci Ukrajiny je pokus o kompromisní širší vládu národního porozumění. To znamená pokus o smír mezi Majdanem a jihovýchodem země, který Kyjev v současnosti nemá plně pod kontrolou. Jihovýchod je v rukou oligarchů, kteří ale nutně nejsou na straně Ruska. Tymošenková chce být v květnu zvolena prezidentkou a všechny snahy o kompromis s východem země odmítá. Pochopí Ukrajinci, že doba Julie Tymošenkové už minula?

Pokud ne, budou mít Rusové pro svou osvědčenou taktiku „rozděl a panuj“ volné ruce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libor Rouček - profil

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…