Podle MF DNES totiž několik českých firem loni dováželo na Ukrajinu zbraně i přes to, že na ně půl roku platilo evropské embargo a politici tvrdili, že tam žádný arzenál posílat nebudou. Navíc o tom údajně české úřady věděly, ale proti porušování mezinárodního zákazu vůbec nezasáhly. Stalo se tak v období od února do 16. července minulého roku.
Další neomluvitelnou věcí je to, že náš stát nemá pod kontrolou, jaké zbraně se k nám dováží z Evropy. Licenční správa ministerstva průmyslu velmi pečlivě kontroluje, jaké zbraně se vyvážejí z Česka do zahraničí. Jaký vojenský materiál proudí opačným směrem, se úřady dozvídají se zpožděním, pokud vůbec. Přesněji: počet uložené munice na papíře se liší od reality. Například ve skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta jsou stovky tun munice, přitom firma má povolení pouze na šest tun. Dokonce se zde přišlo na nelegálně uložený semtex, kterého tam bylo devět palet.
Až po průšvihu ve skladu ve Slatině a několika explozím ve vojenském skladě ve Vrběticích a následným odhalením černé munice bez náležitých dokladů ve skladech ve Vrběticích a přilehlém okolí navrhuje vláda zpřísnění zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Rozvoral - profil