SPO: Útok na senátorku Evu Sykovou. Česká televize by se měla paní profesorce omluvit

14. 1. 2016 21:17

Česká televize se pokusila vylíčit v pořadu Reportéři ČT dne 9. 11. 2015 profesní selhání senátorky prof. MUDr. Evy Sykové, DrSc., přední české odbornice na kmenové buňky a mezinárodně uznávané vědkyně.

SPO: Útok na senátorku Evu Sykovou. Česká televize by se měla paní profesorce omluvit
Foto: spoz.cz
Popisek: SPO

S takovou interpretací nesouhlasíme a reportáž považujeme za hrubě tendenční. Z dostupných materiálů je patrné, že k žádnému profesnímu selhání ze strany paní profesorky nedošlo.

„Nejlepším, nejsilnějším a nejhmatatelnějším důkazem jsou stanoviska jejích pacientů. Ta jsou jasná,“ podotýká předseda senátorského klubu Jan Veleba.

Částečné hrazení nákladů experimentální léčby pomocí kmenových buněk pacienty s ALS, mimo probíhající klinickou studii, bylo jedinou legální možností, jak těmto těžce nemocným tuto terapii zpřístupnit, a proto ji považujeme za správnou a vhodnou.

„Pokus označit tuto snahu za neetickou a protiprávní, který učinila Česká televize, je holý nesmysl a je třeba se proti němu zásadně ohradit. Česká televize by se měla paní profesorce Sykové omluvit a poskytnut jí mediální prostor k uvedení případu na pravou míru.,“ říká místopředseda klubu, senátor Jaroslav Doubrava.

Klub zastává stanovisko, že Ministerstvo zdravotnictví ČR by mělo situaci bez odkladu řešit, a to tak, že schválí pro pacienty s ALS specifický léčebný program. Tím jim zprostředkuje experimentální léčbu kmenovými buňkami, dojede k osvobození od jakékoliv platby a tedy odpadne nutnost absolvovat podobnou léčbu za vysoké náklady v zahraničí.

„Kampaň proti profesorce Sykové považujeme za naprosto neopodstatněnou. Upřímnou snahu paní profesorky pomoci trpícím pacientům nelze označovat, jako tomu bylo ve zmíněné reportáži, za „obchodování s nadějí“,“ doplňuje senátor Doubrava.

Klub zároveň zdůrazňuje, že není možné opomíjet fakta. Mimo jiné i to, že senátorka Syková objektivně informovala pacienty, kteří ji sami kontaktovali, o probíhající experimentální klinické studii, ale i o výjimce umožňující podat léčbu mimo studii, pokud pacient nemůže být do studie pro nesplnění zařazovacích kritérií zařazen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…