Šarapatka (Úsvit): Co herny přinášejí a berou

04.10.2014 6:30

Tradičním tématem komunálních voleb bývá hazard. Extrémně liberální přístup, který řadu našich měst včetně Prahy zaplavil hernami, už snad byl opuštěn, ale téma automatů, vysávajících z lidí peníze a dělajících z nich lidské trosky, nepřestává být aktuální.

Šarapatka (Úsvit): Co herny přinášejí a berou
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.

Už proto, že stále až příliš často slýcháme ospravedlňující argument, kolik peněz herny přináší na daních obecním rozpočtům.

Skutečná pravda je ale jiná. Negativní dopad hazardního hraní na českou ekonomiku se pohybuje okolo 30 miliard korun ročně – z toho nejdůležitější položky jsou sociální platby, dopady trestné činnosti, vliv na HDP a náklady na léčení hráčů. Oproti tomu, výnosy pro veřejné rozpočty se ze zmíněného hazardu pohybují pouze v řádu 6 až 7 miliard korun. A navíc, podle dostupných analýz je v České republice řádově 100 tisíc patologických hráčů, a když započítáme postižené rodinné příslušníky těchto gamblerů, zaměstnavatele nebo věřitele patologických hráčů, tak ze studií vyplývá, že nějakým způsobem na tento typ hazardu doplácí 1 až 1,5 milionu obyvatel České republiky. To jsou gigantická čísla. Proto Úsvit podal tento měsíc návrh zákona na plošný zákaz výherních hracích automatů a jejich internetových obdob.

Existuje příběh o rozbitém okně, který se učí ekonomové už v prvním ročníku. V kostce v něm jde o to, že zlobivý chlapec rozbije míčem výkladní skříň, a kolemjdoucí to komentuje, že je to vlastně dobře, protože sklenář bude mít práci. Moudřejší soused mu ale vysvětlí, že na rošťárně není nic přínosného, protože jinak by si majitel obchodu místo zasklení vitríny mohl koupit něco jiného.

A stejně tak je to i s hazardem. Kdyby lidé neutráceli statisíce ve výherních automatech, mohli by je investovat mnohem rozumněji, a do obecního rozpočtu by se nejspíš vrátily také. A navíc by města a stát nemusela investovat do všeho, co tento patologický jev přináší. Ať už je to vytížená policie, nebo terapie závislých gamblerů, nebo kriminalita motivovaná gamblerstvím.

Navíc česká legislativa umožňuje podnikatelům s hazardem, aby část svých zisků odváděli na tzv. „veřejně prospěšné účely“. Ve skutečnosti ale někteří podnikaví koumáci zakládají vlastní nadace, do kterých pak touto cestou vyvádějí část svých zisků. Nedá se to nazvat jinak než praní výnosů z hazardu.

Argumenty ve prospěch heren jsou často účelové a zastírají to nejpodstatnější. Hazard je nebezpečný byznys, který kšeftuje s lidskými touhami a závislostmi. Byznys, jehož důsledkem jsou zlomení lidé, rozvrácené rodiny, exekuce, majetková kriminalita a další společensky i ekonomicky škodlivé jevy. Výnosy v podobě daňových odvodů do obecních rozpočtů jsou tak vysoce převáženy náklady, které jsou diferencovanější ale o to vyšší.

Hovořit pouze o jedné straně této rovnice je zatajováním pravdy. Tak si to uvědomme pokaždé, když slyšíme, jak jsou ty herny přínosné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice