Seďa (ČSSD): Den vstupu České republiky do Severoatlantické aliance

11. 3. 2016 17:12

Dne 12.března oslaví naše země, společně s Polskem a Maďarskem, podepsání dohody o přistoupení k Severoatlantické alianci.

Seďa (ČSSD): Den vstupu České republiky do Severoatlantické aliance
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Jako jeden z významných dnů je v našem kalendáři uvedeno datum 12.březen, připomínající podepsání smlouvy o vstupu ČR do NATO (North Atlanty Treaty Organization) v roce 1999. V tom roce jsme se společně s Polskem a Maďarskem stali součástí nejsilnější politicko vojenské organizace, založené 4.dubna 1949.

Tím si naše země zajistila svoji bezpečnost a obranu v rámci společné obrany NATO. Řada našich občanů zajištění bezpečnosti bere jako samozřejmost, přitom si neuvědomuje, že neexistuje pouze článek 5 Washingtonské smlouvy, ale i článek 3, který ukládá povinnosti každému z členských států Aliance.

S rostoucími bezpečnostními hrozbami , nebezpečí plynoucí z metod hybridní války či z migrační krize, je třeba reagovat rozvíjením schopností Armády ČR. Z tohoto důvodu byla přijata nová branná legislativa, proto se postupně navyšuje armádní rozpočet a byla schválena Koncepce výstavby Armády ČR do roku 2025. Ta stanovuje rozsah a způsob výstavby schopností nezbytných ke splnění úkolů a závazků naší armády, a to na základě možného vývoje bezpečnostního prostředí. Je také důležité současné problémy v armádě pojmenovat a přijmout taková řešení, která budou nejen logická, ale i efektivní. A prioritou musí být personální zajištění AČR.

Přes oprávněnou kritiku AČR Výborem pro obrannou politiku a plánování NATO si česká politická reprezentace i naše veřejnost konečně uvědomuje, že má zodpovědnost za zajištění obrany naší země. Proto je důležité problémy otevřeně popsat a navrhnout řešení, jejichž cílem musí být zastavení poklesu a postupné zvyšování schopností české armády. Je ovšem třeba také zdůraznit, že si ČR plní své mezinárodní závazky, zejména svojí účastí v zahraničních operacích, na vojenských cvičeních, v pohotovostních systémech či v pozorovatelských misích. Závazky, přijaté před sedmnácti lety, jsou důležité především pro zajištění obranyschopnosti ČR a k zajištění bezpečnosti našich občanů. Z tohoto pohledu zpochybňování českého členství v NATO, které občas slyším, je nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Je naší odpovědností, jak a jakým způsobem zajistíme schopnosti Armády České republiky a obranyschopnost země.

ing.Antonín Seďa
vedoucí Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění NATO

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Navrátil (KDU-ČSL): Projekt Hodinový vnuk má pro seniory ohromný význam

10:52 Navrátil (KDU-ČSL): Projekt Hodinový vnuk má pro seniory ohromný význam

V Bohumíně vznikl unikátní projekt, kterým se k dnešnímu dni inspirovali středoškoláci v Ostravě, Pr…