Seďa (ČSSD): Proč jsem podpořil elektronickou evidenci tržeb

11. 2. 2016 14:49

Po všech peripetiích a zjevné obstrukci pravicové opozice, se odhodlala vládní koalice k tomu, že již nebude tolerovat zneužívání jednacího řádu.

Seďa (ČSSD): Proč jsem podpořil elektronickou evidenci tržeb
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Obstrukce jsou sice legitimním nástrojem opoziční práce, ale taj jako někdy začnou, tak by měly i skončit. Ale to poslanci ODS, TOP 09 a STAN nehodlali a naopak zneužívali třetího čtení k omezování demokraticky zvolené vládní většiny. Nicméně hlavním důvodem protlačení elektronické evidence tržeb (EET) byly výhody, které současná vláda jejím zavedením předpokládá.

Tou první a zásadní výhodou je boj proti šedé ekonomice a zejména sjednocení podmínek pro podnikání a narovnání tržního prostředí ve prospěch všech poctivých podnikatelů. Je také si nutno uvědomit, že krácení tržeb vede k daňovým únikům, snižuje příjmy do zdravotnictví a sociálních služeb a zejména vůči těm poctivým je to absolutně neférové jednání, které nelze nadále tolerovat.

Ministr financí slibuje zavedením EET vyšší příjmy do státního rozpočtu, které pomohou zajistit lepší fungování státu a posílí i veřejné služby. Nechápu odpor poctivých podnikatelů či komunálních pravicových politiků, protože lze získat celkem až 18 miliard korun, z nichž 4 miliardy přitečou do rozpočtů obcí. Taktéž se posílí rozpočty krajů o 1,5 miliardy korun. Což opět může zlepšit životní podmínky i kvalitu a dostupnost veřejných služeb pro občany země.

Málo se také hovoří o zavedené negativní praxi, kdy zejména ve službách platí podnikatelé svým zaměstnancům minimální mzdu a zbytek odměny vyplácí z černých fondů. To, že tyto nízké mzdy znemožňují zaměstnancům si brát úvěry či hypotéky je zřejmé, tak jako jejich výše důchodů či podpor v nezaměstnanosti či v době nemoci jsou minimální. Nehledě na skutečnost, že snižováním plateb do sociálního a zdravotního systému jsou vlastně „okrádáni“ nemocní a zdravotně postižení.

Programové prohlášení vlády jasně deklaruje boj proti daňovým únikům a proti šedé ekonomice. Stát přece nemůže nečinně přihlížet daňovým podvodům a obcházení platných zákonů. Důvodem proti zavedení EET také není to, že tento systém se teprve zavádí v řadě zemí EU. Právě naopak se Česká republika může stát nositelem pokroku. To, co je důležité, je zajistit funkčnost a bezproblémový chod systému, který nebude znamenat výrazné finanční zatížení podnikatelů. A také ochranu všech poskytovaných údajů v rámci zákona o ochraně osobní údajů a v rámci ochrany údajů finanční správy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Korektní vztahy nelze zaměňovat za servilitu

7:34 Fiala (ODS): Korektní vztahy nelze zaměňovat za servilitu

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě prezidenta Zemana v Rusku