Sehnalová (ČSSD): Nekalé obchodní, pardon politické praktiky

26.03.2019 15:41

Nedávno se premiér Babiš obrátil na čtenáře MfD se zvoláním, že spotřebitel musí být na prvním místě. Vyjmenovává v něm řadu opatření, která v nedávné době zlepšila postavení spotřebitelů. Není proto divu, že běžný čtenář článek vnímá jako přehled úspěchů hnutí ANO. Má to však jeden háček.

Sehnalová (ČSSD): Nekalé obchodní, pardon politické praktiky
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Příklady, které pan premiér uvádí, jsou v drtivé většině případů výsledkem evropských zákonů, které má povinnost Česká republika převzít do svého právního řádu podle schváleného unijního znění.

Celounijní pravidla pro hypotéky, včetně předčasného splácení, stanovuje směrnice o hypotečních úvěrech. Pravidla pro uzavírání i předčasné splácení spotřebitelského úvěru obsahuje pro změnu směrnice o smlouvách o spotřebitelském úvěru. Rovněž pojištění vkladů má vlastní celoevropský právní předpis. A mohla bych pokračovat dále.

Asi nejvíce do oči bijící je zmínka o 14denní lhůtě na odstoupení od smlouvy při nákupu na internetu, kterou zavádí evropská směrnice o právech spotřebitelů. Jelikož jsem na tomto zákonu v Evropském parlamentu osobně pracovala, můžu směle říci, že při jeho schvalování hnutí ANO ještě ani neexistovalo.

Za ochranu spotřebitele je v České republice zodpovědné ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením ANO. A ministryně Nováková se nijak netají tím, že prioritou je pro ni chránit byznys, a hned po svém nástupu proto mj. rozhodla o ukončení práce na spotřebitelském kodexu, který by pravidla pro ochranu spotřebitelů u nás zpřehlednil a zjednodušil. Co se nehodí, hodíme na Unii, co se hodí, přičteme si k dobru a k EU se nehlásíme. Od deklarovaného proevropského politika, za jakého se premiér Babiš prohlašuje, bych asi takový mírně řečeno zavádějící komentář opravdu nečekala. Řečeno terminologií spotřebitelské legislativy, jedná se o přímo vzorovou ukázkou nekalých obchodních, pardon politických praktik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Byla policie u Matáska a dalších pravdoláskařů? Další dvojí kilometr

15:06 Rajchl (PRO): Byla policie u Matáska a dalších pravdoláskařů? Další dvojí kilometr

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k práci policie a vrchního státního zástupce.