Sehnalová (ČSSD): Přístupnost dopravy je pro osoby s postižením zcela zásadní

08.07.2016 6:32

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním zasedání schválili zprávu o provádění Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Ta chrání osoby se zdravotním postižením před všemi druhy diskriminace a zavazuje smluvní strany k tomu, aby tento princip dodržovaly i ve všech svých zákonech a nařízeních.

Sehnalová (ČSSD): Přístupnost dopravy je pro osoby s postižením zcela zásadní
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Evropská unie přistoupila k této Úmluvě v prosinci 2010. Jednalo se o první smlouvu v oblasti lidských práv ratifikovanou EU jako celkem. Díky tomu nyní EU podléhá kontrole ze strany Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením, který v srpnu loňského roku zveřejnil svůj seznam připomínek k této úmluvě. V odpovědi na tyto připomínky, kterou má Evropská komise předložit v září letošního roku, bude zahrnut i dnes schválený názor Evropského parlamentu.

„Lidé se zdravotním postižením se potýkají s řadou bariér, které začínají vyhledáváním informací o vhodném spojení, orientací ve stanicích, přístupností infrastruktury i samotných dopravních služeb,“ upozornila na plenárním zasedání poslankyně Evropského parlamentuOlga Sehnalová, která byla stínovou zpravodajkou frakce socialistů a demokratů ke stanovisku dopravního výboru k této zprávě.

"Musíme zajistit, že práva osob s postižením budou plně respektována v evropské legislativě, která se týká práv cestujících pro všechny druhy dopravy, a budou také řádně prováděna,"uvedla Olga Sehnalová

Stanovisko Výboru pro dopravu a cestovní ruch podporuje rovnost a nediskriminaci osob se zdravotním postižením, rovné zacházení a zlepšení přístupnosti. Poslanci ve Výboru podpořili lepší spolupráci mezi členskými státy, výměnu informací a sdílení dobrých příkladů. Komisi vyzvali také k dokončení střednědobého přezkumu Evropské strategie pro pomoc osobám se zdravotním postižením 2010–2020, který byl odložen v loňském roce, a k přijetí Evropského aktu přístupnosti.

„Jsem velmi ráda, že zpráva obsahuje výzvu k rozšíření evropské karty osob se zdravotním postižením o členské státy, které se v počátku nepřipojily k pilotnímu projektu, což se týká i České republiky. Tento průkaz jim umožní využívat při cestování do jiných států Unie stejná práva, jaká mají místní lidé se zdravotním postižením,“ doplnila poslankyně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace