Senátor Balatka: Sílí nejenom slovní ale i fyzické útoky na členy LGBT komunity

04.07.2020 12:31

Komentář na facebookovém profilu k udílení cen BeProud

Senátor Balatka: Sílí nejenom slovní ale i fyzické útoky na členy LGBT komunity
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

Jsem strašně rád a děkuji za to, že jsem "nudný heterosexuál". Nemám na tom naprosto žádnou zásluhu, ale díky tomu mi v životě ubyla velká spousta problémů a trápení. Stejně jako nemůžeme sami ovlivnit například v jaké zemi na světě se narodíme, nemůžeme ovlivnit ani naši sexuální orientaci a preference. A být v tomto směru, který velmi ovlivňuje ty nejintimnější části našich životů, menšinou, být prostě jiný, není už samo o sobě žádná legrace. Od dětství je to na vás většinou vidět, trápíte se tím, nevíte, komu se s tím svěřit, snažíte se zapadnout a nejde to, jste často terčem šikany a posměšků a tak dále. A přitom nechcete nic jiného, než prožít šťastně svůj život jako ostatní.

Pohled většinové společnosti na LGBT odlišnosti se v různých časech a v různých kulturách měnil. Od absolutní tolerance, například v některých indiánských kmenech, přes odmítání až ke kriminalizaci nebo pogromům. V současné době sílí nejenom slovní ale i fyzické útoky na členy LGBT komunity. A také stále častěji zaznívají hlasy, zejména z tzv. vlasteneckých nebo konzervativních kruhů, které vnímají tradiční rodinu jako ohroženou a dávají to za vinu LGBT komunitě. Já vidím jako ohrožení tradiční rodiny úplně jinde, spíše v nevěrách heterosexuálů a dalších, například ekonomických vlivech. To, že se ve svobodné společnosti otevřeně mluví o problémech menšin a jsou i díky tomu více vidět beru jako pozitivum. Může mnohým lidem usnadnit hledání jejich vlastní identity a vnímat sebe sama jako důstojnou lidskou bytost.

Velmi rád jsem přijal pozvání švédské velvyslankyně v ČR Viktorie Li a Platformy pro diverzitu a rovnoprávnost na slavností předávání cen bePROUD za rok 2019, které se odehrálo včera v zahradě Švédského velvyslanectví v Praze. Byla to v mnoha směrech velmi zajímavá akce, přidávám několik fotografií. O problémech při hledání sebe sama a tom, jak a čím podobné aktivity pomáhají, mimo jiné mluvila i fotbalistka a youtuberka Bára Votíková, která předávala jednu z cen.

Cenu za počin roku 2019 vyhrála zpráva "Být LGBT+ v Česku”. Cenu převzala zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová z rukou její excelence Viktorie Li, švédské velvyslankyně.

Mediální cenu si odneslo Radio Wave za několik rozmanitých, kvalitně, fakticky a citlivě zpracovaných příspěvků na LGBT+ témata, odvysílaných v roce 2019. Cenu redaktorům a redaktorkám rádia předá Bára Votíková, až nebudou v karanténě.

Cenu za celoživotní přínos si odnesli Miroslav Hlavatý a Václav Strouhal, zakladatelé Domu světla a propagátoři preventivních programů HIV/AIDS v Česku. Cenu předal Zdenek Sloboda, předseda Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva.

Po předávání se ještě promítal film Dokud se tančí, byl to velmi příjemný večer.

#cenybePROUD 2019

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

13:04 Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prostorám ruské školy v Bubenči.