Senátor Valenta: Řepková republika

16.05.2016 21:08 | Zprávy

Je zajímavé, že některé online média varovala již v roce 2014 před skrytým nebezpečím, které představuje masivní pěstování řepky v České republice. Myslím si, že je důležité, aby takové reportáže nezapadly. Řepka je totiž rostlina, která je náchylná na houbové choroby i další škůdce, proto se k jejímu ošetření hojně využívají pesticidy a další postřiky, jejichž škodlivost je zcela prokazatelná.

Senátor Valenta: Řepková republika
Foto: Archiv IV
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Pesticidy obsahují látky, mezi kterými nalézt prokázané karcinogeny, pak také látky, u kterých existuje podezření, že mohou být karcinogenní, tedy rakovinotvorné, či látky velmi toxické. Laboratorní studie naznačují, že mnoho pesticidů používaných v dnešní době v rámci EU mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy, přičemž poškození vývoje mozku může být vážně a nezvratné. Vystavení pesticidům může také zvyšovat riziko vzniku leukémie u dětí. Řada pesticidů má schopnost narušovat hormonální systém člověka i živočichů. Souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou ukázala studie izraelských vědců.

Pesticidy jsou velkým nebezpečím rovněž pro těhotné ženy. Některé studie potvrzují, že u těhotných žen, které žijí v okruhu jedné míle kolem farem a polí, které jsou ošetřovány pesticidy, je výskyt autismu u dětí zvýšený o 60 procent a riziko se ještě zdvojnásobí, pokud dojde k expozici ve třetím trimestru.

Vedle dopadů na zdraví obyvatel jsou pak prokazatelné také dopady na ekosystém a zejména živočichy. Zde je nejvíce alarmující hromadný úhyn včelstev. Žlutá pole řepky působí na včely jako magnet. Paradoxně včely jsou pro řepku a zemědělce prospěšné, neboť se výrazně podílí na jejím opylení. Ale při opylení čerstvě ošetřených rostlin jsou včely samozřejmě vystaveny působení chemických látek, které způsobí záhy jejich smrt. Úhyn včel v důsledku otravy postřikovými látkami není vyčíslen, nicméně jednoznačně došlo k mnoha takovým případům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

16:21 Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k brzdění protiruských sankcí Slovenskem