Senátor Valenta: Výběr vhodného nájemce = diskriminace?

19.01.2020 18:41

Reakce na facebookovém profilu na článek na seznamzpravy.cz k možnosti vybrat si svého nájemníka.

Senátor Valenta: Výběr vhodného nájemce = diskriminace?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Už název přiloženého článku ZDE mne pomyslně zvedl ze židle. Představte si následující situaci… Máte byt, do kterého jste investovali nemalé finanční prostředky. Z nějakého důvodu tento byt momentálně nevyužíváte a čekáte, až se například děti osamostatní, proto se rozhodnete ho prozatím pronajmout.

Má otázka je jednoduchá. Necháte v něm žít prvního zájemce, který se ozve, přestože vám nebude vyhovovat? Nebo budete chtít, aby váš byt či dům obýval někdo, kdo si získal vaši důvěru? Zcela logicky si, předpokládám, chcete dobře vybrat osobu, případně rodinu, které tento byt pronajmete.

Nevidím nic špatného na tom, aby každý měl své požadavky. Někdo není schopen tolerovat riziko, že bude byt „načichlý“ kouřem, proto odmítá kuřáky. Jiný má zase například špatnou minulou zkušenost s majiteli zvířat, která byt zdemolovali. Další chce dát přednost třeba studentům před rodinami s malými dětmi, případně jen nemá důvěru k některým menšinám.

No a co? Co je na tom diskriminačního? Vždy se říkalo „můj dům, můj hrad“. A odjakživa to byl vlastník, kdo rozhodoval o tom, koho do svého hradu vpustí. Stejně, jako má každý jedinec možnost vlastního rozhodnutí, jaký povede život, zda bude kuřák či nikoliv, zda a kolik bude mít dětí či zvířat a podobně, mají svá práva také majitelé pronajímaných objektů. Skutečně proto nepovažuji za férové je osočovat z diskriminace. Dost na tom, že (jak plyne z článku) pokud majitel bytu oprávněně zjistí a prokáže, že mu ho nájemce zdemoloval, musí vlastník bytu ještě měsíc tomuto vandalovi umožnit nemovitost obývat – a navíc je tento vandal zákonem chráněn i před narušováním svého pronajatého bydlení ze strany vlastníka. Jistě jsou velké rozdíly jak mezi samotnými vlastníky, tak i mezi nájemci a rozhodně tu nikoho neházím do jednoho pytle.

Bytová politika je složitá a v mnohém "zamotaná". Například mladé rodiny mají velmi obtížnou situaci při shánění bytu. Na toto poukazuji dlouhodobě a jsem kritikem současného stavu. Vždyť i v zájmu krajů a měst je tuto situaci řešit, pokud chtějí, aby jim mladí lidé neutíkali za levnějším bydlením. Nemůžeme proto ale útočit na majitele domů, kteří tuto situaci nezavinili.

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a senátora Iva Valenty

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Vystrčil: Problém je hlavně to, že spotřebováváme víc, než je nutné

10:21 Senátor Vystrčil: Problém je hlavně to, že spotřebováváme víc, než je nutné

Klimatická změna, přijetí eura nebo svoboda volného pohybu – témata, o kterých ve Sněmovně u výročí …