„Opevňování evropských hranic před uprchlíky a předpoklad, že nebezpečí, které představuje plavba přes Středozemní moře, další běžence odradí, nesmí tvořit východisko evropské migrační a azylové politiky. Lidé, kteří se snaží dostat přes moře do bezpečí, jsou v natolik tíživé situaci, že neváhají riskovat svoje životy. Evropa se nemůže o osud uprchlíků zajímat až v okamžiku, kdy dosáhnou jejích břehů,“ uvádí Šádí Shanaáh, expert na zahraniční politiku SZ.
Zatímco v roce 2013 našlo ve Středozemním moři smrt přibližně sedm set uprchlíků, loni to už bylo přes tři tisíce. Pakliže se evropský přístup zásadně nezmění, bude letos mezi uprchlíky obětí ještě o mnoho více. Jednou z příčin hrozivého nárůstu byl konec italského programu Mare Nostrum s cílem záchrany uprchlíků na moři, na němž se další evropské státy odmítly finančně podílet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Strana zelených