Šincl (ČSSD): Jistoty přepojišťovacího kolotoče

07.05.2015 13:44

Kdo si myslí, že životní pojištění patří v České republice mezi dlouhodobé finanční jistoty, bude asi zklamán. Více než 50 % smluv na tento dlouhodobý produkt končí do 5 let od sjednání, nejčastěji ale už po druhém roce od podpisu smlouvy. Důvod? Takzvané přetáčení smluv.

Šincl (ČSSD): Jistoty přepojišťovacího kolotoče
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

V praxi je to až nepochopitelně snadné. Za každou uzavřenou smlouvu dostane finanční poradce ihned provizi, která dosahuje až 200 % z ročního pojistného. Po dvou letech, kdy skončí ochranná lhůta klienta, mu nic nebrání v tom, aby za ním přišel znovu a pod nějakou záminkou – např. vylepšení smlouvy, nové výhodnější podmínky, nebo rozšíření o dodatečné programy – s ním zkrátka uzavřel smlouvu novou. Jenže pro klienta je to vždy nevýhodné, z přetočené smlouvy má peníze hlavně zprostředkovatel. Náklady na přetočení platí klient, který první dva roky hradí především odměnu zprostředkovatele.  Poradce ale za uzavření smlouvy dostane svou provizi hned.

A jsme opět na začátku finančního kolotoče, který se ale vyplatí jen jedné straně. Ročně se v něm roztočí na odměnách asi 10,5 miliard korun. Zbytečně tak skončí stovky tisíc smluv a něco, co by tuhle centrifugu zastavilo, se stále nedařilo najít. A to i přesto, že v řadě států Evropské unie je regulace provizí za životní pojištění naprosto běžná – to tak v klidu může plnit svůj primární cíl pojištění občanů proti obtížným životním situacím nebo zajištění na stáří. Navíc je tu i názor České národní banky, která nedávno navrhovala vyplácení odměn pro zprostředkovatele regulovat v zákoně o pojišťovnictví.

Jak tuhle pouťovou atrakci, ze které vám zbyde tak maximálně pokažený žaludek, zastavit? Jednoduše – podmínky je potřeba nastavit tak, aby se zprostředkovatelům zase vyplatilo dlouhodobě starat o klienty. Pokud dojde na zastropování jejich provizí a jejich odměna se navíc bude vyplácet v průběhu let a ne najednou, dost možná se klientovi zablýská na lepší časy. Pro finančního poradce totiž bude mít hodnotu daleko delší dobu…  A v neposlední řadě – změnami ve výši provizí a jejich vyplácení se k lidem mohou přesunout až 4 miliardy ročně. Pokud by se přece jen klient rozhodl smlouvu ukončit dřív, jeho odkupné tak bude vyšší.

A "vedlejší" produkt? Investičnímu životnímu pojištění se zase vrátí jeho původní smysl – chránit klienty i jejich nejbližší před důsledky nepříznivých situací. Vše je připraveno pro poslance. Ti se ale kromě samotného studování materiálu budou s největší pravděpodobností muset vypořádat i s tím, že právě tímto návrhem někomu šlapu na kuří oko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan a jeho lži o migračním paktu

11:04 Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan a jeho lži o migračním paktu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu.