Skála (KSČM): Dvě kule v Sarajevu, sto let masakrů

03.07.2014 5:01

„Před sto lety, 28. června 1918, zavraždil devatenáctiletý bosenský Srb Gavrilo Princip, člen skupiny ´Černá ruka´, arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu,“ připomíná William Rivers Pitt na americkém portálu Truthout (S pravdou ven).

Skála (KSČM): Dvě kule v Sarajevu, sto let masakrů
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Pitt, dřív vysokoškolský pedagog, je literátem na volné noze. Vedle stovek  statí i autorem knížek Válka o Irák: který tým Bush nechce, abyste znali (War on Iraq: What Team Bush Doesn´t Want You to Know), Ze všeho nejvíc pobuřuje mlčení (The Greatest Sedition Is Silence), Dům s chabrusovým renomé: úvahy o válce, lhaní a prachbídné  reputaci Ameriky).

Arcivévodu – rozvíjí Pitt svou aktuální reminiscenci - zasáhly dvě kulky a zemřel během pár minut. Jeho manželku to stihlo cestou do nemocnice. „Měsíc nato vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku a do pranice se brzy zapojily i ostatní evropské mocnosti.“

„Obludná jatka První světové války startovaly mávající fangle a dunivé fanfáry. Krvavá řež trvala až do listopadu 1918 a když se usadil dým i hořčičný plyn, zvonil čtyřem velkým evropským mocnostem umíráček – ruskému, otomanskému, rakousko-uherskému a německému impériu. Milióny to nepřežily, rozlehlé končily Evropy vězely v troskách.“

„Kaskádou, která následovala, to však teprve začalo. Válečný chaos vyústil  v Rusku kolapsem vlády, nástupem Vladimíra Lenina a vznikem Sovětského svazu.“ Ten se „za Stalina stal gigantickou  průmyslovou velmocí a dominantou světové scény“.

Německem „válka a mír, podepsaný na jejím konci, otřásly a uvrhly je do ponížení“. „Hněv, deprivace a zoufalství z kolapsu výmarské republiky nabídly úrodnou živnou půdu nástupu fašismu.“ „Zkrachovalý malíř Adolf Hitler se postaral o nadmíru hořkou sklizeň. Roku 1939 Německo napadlo Polsko, vražedný holocaust běžel na plné obrátky a globální masakr Druhé světové války byl na světě.“

Ta vedla ke „vzniku a nasazení jaderné zbraně“. Její „následné rozšíření vystavilo lidský rod hrozbě vyhubení, trvající dodnes. George Kennan roku 1946 sepsal a odeslal“ – na bázi „úvah o Stalinových nosných principech“ – „´Dlouhý telegram´, dokument považovaný za počátek studené války.“

„Výsledky Druhé světové války a nástup studené války inspirovaly roku 1947 Zákon o státní bezpečnosti (National Security Act) a vznik amerického ´státu státní bezpečnosti´ (´National Security State´). Z jeho lůna vzešly Ústřední zpravodajská služba (Central Intelligence Agency, CIA) i Agentura státní bezpečnosti (National Security Agency, NSA – překládat „national“ jako „národní“ je servilní úlitbou).“ A „s nimi i celý ten všudypřítomný étos utajování a širokospektrálního špehování“.

„Stát státní bezpečnosti a hypermilitarizace Spojených států za Druhé světové války zplodily vojensko-průmyslový komplex.“ I celou „americkou ekonomiku, postavenou a udržovanou dodnes na permanentně válečné bázi“.

„Kolosální zisky, jež tento komplex inkasuje z válek“ –„spolu  s paranoiou studené války a diletantským oportunismem amerických politiků“ – „vedly k letitému masakru vietnamské války i desítkám dalších ´akcí´ po světě“. Až po „válku v Iráku i novou válku v Iráku a krátce nato i válku v Iráku do třetice“.

To všechno začalo už „dvěma kulemi, vypálenými před sto lety devatenáctiletým chlapcem“. Takhle je to samozřejmě jen „zkrácená a neúplná story“. Spousta detailů byla jen dílem čiré náhody: „Znát například řidič Františka Ferdinanda trasu, jíž to měl Sarajevem brát, nebyl by býval chybně odbočil rovnou před pistoli Gavrily Principa.“

Babrat se v tom, co mohlo být úplně jinak, je po všem, co ty dvě kule v Sarajevu uvedly do chodu po následujících sto let, k ničemu:  „Stalo se a jsme tam, kde jsme.“

„To dlouhé, chmurné předivo dějin připomínám ve stínu chaosu, trvajícího v Iráku. Tento víkend vyhlásil ´Islámský stát v Iráku a Sýrii´ (ISIS) to, čemu říká chalifát a co zahrnuje velké části obou těchto zemí. Dnešní situaci těchto dvou zemí i celého Středního východu lze do značné míry připsat rozhodnutí Bushovy administrativy zatáhnout Spojené státy do války v Iráku.“ „Rozhodnutí, založenému na diletantských chimérách o impériu a touze po politické a finančním zisku“.

Následky mezitím dospěly „na samu hranu domina, vymykajícího se kontrole“. Hrozí „vést ke konflagraci celého regiónu“. „Čím skončí, nechť si každý domyslí sám.“ 

„Ta lekce je prostá: velké mraky houstnou z malých kapiček.“ Než „stiskne spoušť, musí si každý z nás, natož pak vlády, dlouho a moc dobře rozmyslet, k jakým následkům to povede“.

„Dvě kule v Sarajevu vedly k masakrům, táhnoucím se sto let. Lehkomyslné lhaní pár amerických politiků je může nastartovat na sto dalších.“            

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci
     

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): 1,2 milionu nelegálních migrantů jen za loňský rok

16:05 Dostálová (ANO): 1,2 milionu nelegálních migrantů jen za loňský rok

Projev na 100. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k migračnímu paktu.