Skalický (TOP 09): Musíme podporovat české šikovné ruce a bystré hlavy

24.08.2015 9:08

Proto také Jiří Skalický, mimo jiné i z pozice člena Podvýboru pro inovace, letectví a kosmonautiku, pomohl zorganizovat návštěvu europoslance Jiřího Pospíšila v orlickoústecké firmě Orličan s.r.o. Tato společnost, vyrábějící bezmotorová letadla, má za sebou velmi dlouhou historii a úspěšně nakročenou budoucnost. Vyváží především do Německa.

Skalický (TOP 09): Musíme podporovat české šikovné ruce a bystré hlavy
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec za TOP 09 Jiří Skalický

„Firma využívá dlouholeté know-how výroby těchto letadel na Choceňsku a Orlickoústecku. Počátky jsou datovány už někdy v roce 1935, kdy pánové Beneš a Mráz založili úspěšnou továrnu na letadla. Po znárodnění o dvacet let později se z ní stal národní podnik, který i nadále pokračoval ve výrobě známých větroňů. Ten podobně jako mnoho dalších podobných společností po roce 1989 prakticky zanikl,“ popisuje historii firmy Jiří Skalický. „Naštěstí se našli lidé, kteří se pokračování tradice chytili a nenechali unikátní výrobu a znalosti z východu Čech odejít,“ dodává Skalický. Dnes firma Orličan zaměstnává na padesát kvalifikovaných lidí. Za rok vyrobí kolem čtyřiceti větroňů, z nichž většina míří na německý trh. V současné době firma Orličan úspěšně pokračuje ve výrobě vlastních nových typů větroňů.

Podpora českých podnikatelů

Podobných malých firem s obrovským potenciálem, které jsou úspěšné i v zahraničí, je nejen v Pardubickém kraji, celá řada. Jenže podle Skalického čeští podnikatelé lehký život příliš nemají. „Pohybuji se, zejména v obranném průmyslu, mezi firmami, které vyváží své produkty do zahraničí. Paradoxně nejen proto, aby vydělali. Častým důvodem je i to, že u nás doma o jejich produkci není příliš zájem. Setkávají se i s takvými komplikacemi, jako je přílišná byrokracie, složitá a nevstřícná legislativa nebo levná konkurence z východu. Proto si velmi vážím firem, které si i v těchto podmínkách dokáží uhájit své místo na světovém trhu,“ dodává poslanec Skalický, který si uvědomuje, že podporovat české podnikatele je důležité. Kromě standardních cest podpory podnikání je podle něj významné více investovat do inovací, vědy a výzkumu, které se promítají do zlepšení konkurenceschopnosti firem na zahraničních trzích. „Bohužel, současná vládní garnitura snížila objem pěněz na podporu vědy a výzkumu, a tím tak nepřímo komplikuje rozvoj řady domácích firem. Měli bychom si uvědomit, že firmy se musí věnovat nejen obchodním záležitostem, ale i výzkumu a inovacím, které pak vedou k úspěchu na mezinárodních trzích,“ říká Jiří Skalický.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berdychová: Nové chráněné bydlení v Jičíně je v provozu

20:07 Berdychová: Nové chráněné bydlení v Jičíně je v provozu

Klienti Domova sociálních služeb Chotělice využívají nových prostor chráněného bydlení v lokalitě Ji…