Nová vláda a s ní spřízněná ukrajinská média zprávu horlivě popírají a tvrdí, že jde o ruskou proti-ukrajinskou propagandu. To sice nelze vyloučit, nicméně hluboké pochybnosti vzbuzuje postoj nové vlády a parlamentu, které odmítají vyšetřit, kdo je zodpovědný za zastřelení 94 lidí a střelná zranění dalších stovek demonstrantů.
Zatím největší skandál od ustavení nové ukrajinské vlády vyvolalo zveřejnění odposlechu telefonátu estonského ministra zahraničí Umarse Paeta a šéfa diplomacie Evropské unie baronky Ashtonové, v němž Paet doslova řekl: „Jsme stále více přesvědčeni o tom, že za snajpery nestál Janukovyč, ale někdo z nové koalice. „Znepokojuje mě, že nová koalice nechce vyšetřit, co se doopravdy stalo.“
Pochybnosti o tom, že snajpeři byli najati Janukovičem, se objevily poté, co hlavní lékařka Majdanu Olga Bogomalec uvedla, že snajpeři stříleli jak do demonstrantů, tak do policistů zásahových jednotek Berkut. „Jde o stejné zásahy stejnými kulkami ve stejnou dobu ze stejných zbraní,“ řekla Bogomolec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Smutný - profil