Sobotka: Vládní kroky mají zachránit lithium pro ČR, odmítám Babišovy lži a manipulace českou veřejností

09.10.2017 16:12

Babiš se snaží systematickým vypouštěním dezinformací nejen poškodit práci současné vládní koalice, jejíž je ANO součástí, ale zejména zakrýt své vlastní závažné kauzy.

Sobotka: Vládní kroky mají zachránit lithium pro ČR, odmítám Babišovy lži a manipulace českou veřejností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Zásadně odmítám lživé výroky a snahu Andreje Babiše manipulovat českou veřejností ve věci těžby lithia v lokalitě Cínovec. Babiš se snaží systematickým vypouštěním dezinformací nejen poškodit práci současné vládní koalice, jejíž je ANO součástí, ale zejména zakrýt své vlastní závažné kauzy, vyšetřování možných podvodů v kauze Čapího hnízda i klesající preference jeho politické strany.

Babišovy snahy o manipulaci s občany usvědčuje fakt, že se současným postupem Ministerstva průmyslu a obchodu písemně souhlasil i 1. místopředseda vlády, ministr životního prostředí a rovněž místopředseda hnutí ANO Richard Brabec.

Podpisem Memoranda s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) o možné těžbě lithia na Cínovci se Ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s Jiřím Havlíčkem jednoznačně snaží alespoň v rámci možností daných platnými zákony maximalizovat vliv státu na budoucí těžbu lithia a na způsob jeho dalšího zpracování, a napravit tak předchozí rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a také určité bezvládí, které tu v otázce těžby a využití strategických surovin panovalo za minulých vlád.

Kroky ministra Havlíčka jsou logické a pro ochranu zájmů České republiky ve věci těžby lithia jediné možné. Naše vláda ve schválené státní surovinové strategii jednoznačně deklarovala, že je v zájmu České republiky, aby se všechny vytěžené strategické suroviny pokud možno v ČR i zpracovávaly, a přesně to se teď podařilo ministru Havlíčkovi zapracovat do memoranda.

V této souvislosti chci připomenout, že první průzkumné licence na lokalitě Cínovec udělilo Ministerstvo životního prostředí už 20. července 2010 české firmě GEOMET, kterou dnes vlastní australská těžební společnost EMH. Není tedy pravda, jak tvrdí A. Babiš, že australská firma, s níž Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo memorandum o těžbě, nemá s držitelem původní licence nic společného!

Tato licence byla následně Ministerstvem životního prostředí prodloužena (10. července 2014) a společnost pak získala ještě další tři licence (24. listopadu 2011, prodloužena do 31. srpna 2015, 23. září 2016 a poslední letos 18. dubna). O posledních dvou licencích a o prodloužení rozhodovalo ministerstvo už za působení pana vicepremiéra za ANO R. Brabce. Pokud by pan vicepremiér měl o procesu průzkumu a následné těžby pochybnosti, měl tedy možnost neprodloužením licence vše zastavit.

A. Babiš se rozhodl k volbám prolhat a zájmy České republiky ho v této věci absolutně nezajímají. Takový přístup je pro mě nepřijatelný a zásadně jej jako předseda vlády, která čtyři roky ze všech sil hájila zájmy občanů i naší země, odmítám.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace