Štěch (ČSSD): Největším úspěchem naší generace je fakt, že hranice dnes už existují jen na mapě

05.04.2016 7:34

V jihočeských Slavonicích se konala konference o rozvoji vztahů mezi ČR a Rakouskem se zaměřením na příhraniční spolupráci. Iniciátory byly Senát, Spolková rada a česká diplomacie, setkání se uskutečnilo v bezprostřední blízkosti hranice. Akce se zúčastnili šéfové horních komor obou parlamentů, trojice českých hejtmanů a šéfové zemských sněmů Horního a Dolního Rakouska, velvyslanci a starostové příhraničních obcí. Hovořili především o spolupráci na úrovni konkrétních realizovaných nebo plánovaných projektů, zejména v oblasti dopravní infrastruktury, zajištění bezpečnosti hranic, školství, zdravotnictví nebo životního prostředí.

Štěch (ČSSD): Největším úspěchem naší generace je fakt, že hranice dnes už existují jen na mapě
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)

Zástupci samospráv na konferenci popsali úspěšné společné projekty, mezi jinými výuku češtiny v rakouských školách a němčiny v českých a moravských, budování cyklostezek propojujících turistické cíle obou zemí nebo lednovou dohodu o přeshraničních zásazích záchranářů. „My všichni jsme pro ochranu Schengenské hranice, ale nechceme obnovovat hranice mezi zeměmi. Největším úspěchem naší generace je fakt, že hranice dnes už existují jen na mapě,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. Zároveň upozornil na naléhavou potřebu dobudovat dálnice a silnice na české straně, které by zajistily lepší dopravní obslužnost mezi oběma zeměmi.

„Situaci by výrazně ulehčila dostavba dálnic a rychlostních silnic, zejména dálnice D3 nebo spojení mezi Brnem a Vídní. To by motivovalo řidiče, aby jeli po rychlejších trasách. Chceme zároveň rozumnou politiku silničních a dálničních poplatků, aby lidé ve snaze ušetřit nejezdili přes malé obce, které jsou tím nadměrně zatěžovány,“ řekl Štěch.

Milan Štěch, Hynek Blažek, Josef Saller.

Předseda Spolkové rady rakouského parlamentu Josef Saller zdůraznil, že právě v době, kdy Evropa čelí vážným problémům, musejí státy zároveň zintenzivnit vzájemnou přeshraniční spolupráci. „Jde nám o zachování vlastní identity, ale zároveň je teď víc než kdy jindy důležité, abychom spolupracovali, a to i přes hranice. Vztah mezi ČR a Rakouskem je příkladem dobré spolupráce. V oblasti cestovního ruchu, dopravy nebo životního prostředí jsme v součinnosti s neziskovými organizacemi realizovali mnoho úspěšných projektů. Hledáme, a zdá se, že i nacházíme, další cesty, jak v okolí česko-rakouských hranic dál pomáhat lidem, kteří zde žijí,“ řekl Josef Saller.

„Konference potvrzuje veliké odhodlání odstranit poslední pozůstatky z doby neprostupných hranic, které zůstávají v našich myslích, a vytvořit prostředí příjemné pro všechny a zejména pro občany našeho takzvaného pohraničí,“ doplnil ho předseda českého Senátu Milan Štěch.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…