Svobodní: Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát

08.04.2016 13:14

Svobodní se ostře vymezují proti návrhu nového zákona o státním zastupitelství z dílny ministra Pelikána (ANO 2011), který včera schválila vláda. Návrh zákona představuje snahu o další posílení nekontrolovatelnosti a neodpovědnosti státního zastupitelství.

Svobodní: Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Koncepce návrhu zákona dle našeho názoru dostatečně nereflektuje skutečnost, že Ústava ČR (čl. 80) řadí státní zastupitelství pod odpovědnou moc výkonnou. Nechceme-li se stát policejně-prokurátorskou republikou, nelze připustit, aby se státní zastupitelství stavělo do pozice čtvrté moci ve státě.

Nepovažujeme v tuto chvíli za rozumné ani zrušení Vrchních státních zastupitelství, nedojde-li zároveň k reformě soudní soustavy. Tím spíše to platí v případě, kdy by došlo k centralizaci a dalšímu „zapouzdření“ státního zastupitelství. Návrh zákona rovněž počítá s vytvořením Speciálního státního zastupitelství, které by dozorovalo zájmově vybrané kauzy a fakticky si mohlo prostřednictvím přesunutí kauzy jinam vybírat pro přípravné řízení trestní (např. rozhodnutí o vzetí do vazby) soud z celé republiky.

„Speciální státní zastupitelství u nás naposledy existovalo v dobách tvrdé totality v 50. letech minulého století. Zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu,“ uvádí Tomáš Grygar, expert Svobodných na právo.

Republikové předsednictvo Svobodných

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…