Svobodová (OMMO): KSČM nám radí vystoupit z NATO

26.09.2016 20:01

A chce také KSČM nést odpovědnost za důsledky takového rozhodnutí za stávající situace?

Svobodová (OMMO): KSČM nám radí vystoupit z NATO
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům

Pan Filip, předseda KSČM vzletně promluvil do veřejného prostoru, že "Protože se prokázalo, že NATO neplní úkoly, které má, například tím, že není schopné chránit vnější schengenskou hranici,"[1]… Je ale otázka, zda tento pán ví, o čem vlastně mluví. Schengenská dohoda z r. 1985 se především orientuje na „řešení nekonečných front na hraničních přechodech mezi oběma státy v důsledku stávkové pohotovosti evropských dopravců. Dohoda předpokládala postupné zrušení kontrol na společných hranicích obou států a uplatnění principu volného pohybu zboží a osob.“[2] Že by při tomto nezbytně asistovalo NATO, zřejmě by tak trochu ztrácelo smysl Schengenu, jakožto dohody o volném pohynu zboží a osob. Pokud by mělo asistovat NATO, pak jsou tu závazky plynoucí ze smluv o NATO a jeho působení. Zda je ale Schengen podmíněn a vázán na NATO, se říci nedá. Naopak. Stejně jako učinit z tématu o vystoupení z NATO téma krajských voleb. Ale snad ještě poznámku: pokud KSČM prostřednictvím svých volebních novin – ty ústecké krajské nevyjímaje – a proslulého desatera promlouvá o tom, že „Hlavní je zajistit bezpečnost kraje a občanů.“, jak by za stávajících podmínek chtěla bez NATO bezpečnostním závazků dostát? Jde totiž o to, že KSČM tak nějak nemůže přímo odsuzovat „tu migrující lůzu“ valící se přes hranice („Schengen, ne – Schengen“)  - přec jen chudí, zbytky internacionálních vazeb a boj proti kapitalismu všemi prostředky… - a tak apeluje na blíže nespecifikované zajištění bezpečnosti, které se ale mj. jistí právě z NATO, jehož jsme stále ještě členskou zemí. A i když se jistě může diskutovat o tom, co, jak, kde a kdy by mělo vše NATO vykrývat (nevykrývá…) svou akceschopností a bojovým nasazením, už nám ale KSČM neříká, kdo a co by měl NATO nahradit. Ozbrojené milice či občanské gardy s prapodivným velením by zřejmě nebyly tím průchodným a podporovaným, a to ani v případě hodně velkého propadu dalších parlamentních stran. A nemyslím si, že by např. finance velkých a ještě větších podnikatelů směřovaly na financování „lidových bojůvek“ a donátoři tak riskovali svou soukromovlastnickou újmu? S tím konec konců nepočítá ani A. Babiš, když se snaží vystrnadit ČSSD na krajích náhradou za koaliční bloky s KSČM.

A tak by stálo za to se KSČM zeptat: kdo bude tím, kdo by měl vyvážit bezpečnostní rizika a záruky, nejen deklaratorní, ale i faktické, pokud bychom vykročili se vší odpovědností z NATO za situace, kdy globální bezpečnost a rizika vyžadují spíše koordinaci stávajících struktur a jejich další zkvalitnění?

Spíš mi to ale přijde, že více než o bezpečnost, jde o absenci témat, s nimiž se KSČM urputně snaží zaujmout voliče. Vždyť i ona je přeci parlamentní stranou se všemi výhodami z toho plynoucími. Myslím, že „bližší košile než kabát…“, se tomu říká, a tomu velmi dobře rozumějí a využívají i v KSČM.

[1] KSČM ve Sněmovně předložila návrh referenda o vystoupení z NATO (Denik.cz)
[2] Co je Schengen (Euroskop.cz)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Takže pane Turku, tady jsou fakta

7:02 Rajchl (PRO): Takže pane Turku, tady jsou fakta

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Filipa Turka (Motoristé sobě).