Urban (ČSSD): Stáří je v Česku mezi mladými nepopulární

8. 1. 2016 5:31

Stáří nemá mezi lidmi dobrý zvuk a staří lidé to nemívají ve společnosti lehké. Společnost si jich neváží, zažívají diskriminaci nejen kvůli věku. Starým lidem se i hůře shání práce. To jsou negativa.

Urban (ČSSD): Stáří je v Česku mezi mladými nepopulární
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Změny ve společnosti se dějí velmi rychle a mládí spěchá vpřed, zkušenosti starších nejsou mladými nějak pozitivně vnímané a úcta se vytratila. Dříve se mladší generace od starší generace učila, jak řídit chod domácnosti, dnes je to jiné. Mladí lidé mají většinou vysokoškolské vzdělání, procestovaný svět a přehled o moderních technologiích. Situace se tedy obrátila a žákem je nyní ten starší z dvojice.

Seniorů přibývá a rodí se méně dětí a díky lékařské péči a zlepšující se kvality života roste i věk na dožití. Lidé si nyní myslí, že senior je spíše zátěží pro systém než přínosem. Bohužel zapomínají, že většina seniorů je pro své rodiny jistotou kam jít pro případnou finanční pomoc, když je nejhůře. Kam odložit děti, když je potřeba hlídání a kam zajít na nedělní oběd.

Jak je senior prezentován v médiích? Vychvalují se aktivní senioři, kteří cestují, učí se cizí jazyk a zapojují se do dění ve svém okolí. Bohužel realita je taková, že čeští senioři spíše čtou, vaří a věnují se práci na zahrádce. Proto jsou v očích mladých málo uznávaní. Existuje řada projektů a organizací, které se snaží o aktivizaci seniorů, aby byli aktivnějšími. Bohužel se zapomíná v jaké době tato generace vyrůstala a že domov pro ně byl to nejbezpečnější místo.

Média mají na tomto stavu také svůj podíl, když seniory vykresluje jenom jako oběti trestných činů nebo chudáky o které je potřeba pečovat.
Je potřeba mít k nim respekt a učit se od nich. Mají nám stále co dát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…