V Senátu se diskutovalo o rovnováze žen a mužů v politice: Kvóty nic nevyřeší

31. 1. 2016 16:15

Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ve spolupráci s Fórem 50 % uspořádal v lednu konferenci na téma „Jak podpořit rovnováhu žen a mužů v politice?“.

V Senátu se diskutovalo o rovnováze žen a mužů v politice: Kvóty nic nevyřeší
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Eva Syková

V úvodu konference vystoupily se svými příspěvky místopředsedkyně senátního výboru, pod jejímž patronátem se konference konala, Eva Syková, Martina Štěpánková, náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, a Jana Smiggels-Kavková, ředitelka Fóra 50 %. Otázce ústavnosti opatření na podporu zastoupení žen v politice se věnoval politolog a odborník na ústavní právo Marek Antoš.

O zkušenostech z Polska, Irska a Norska se podělily Małgorzata Barbara Fuszara, právnička, socioložka a bývalá polská vládní zmocněnkyně pro rovné zacházení, Michelle O‘Donnell Keating, spoluzakladatelka a ředitelka irské neziskové organizace Women for Election, a Asta Louise Einstabland z norské Univerzity v Agderu. Jako hosté na konferenci zavítaly také velvyslankyně Švédska Annika Jagander a manželka velvyslance Spojených států Tamar Newberger.

Součástí konference byla panelová diskuse o postojích českých političek a politiků k otázce zavedení kvót. Kromě senátorky Evy Sykové se do ní zapojily místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Radka Maxová a předsedkyně sněmovního Podvýboru pro lidská práva Markéta Adamová.

Z přednesených příspěvků a diskuze vyplynulo, že dosud značně nerovné postavení žen v české politice nevyřeší zavedení kvót, jak se to podařilo například v Polsku a dalších evropských zemích. V současné politické atmosféře kvóty v ČR nelze prosadit. Přijatelnou alternativou by mohlo být finanční motivování stran, které budou mít na kandidátkách a předních místech více žen.

Většího zastoupení žen v politice lze také dosáhnout systematickým vzděláváním žen a podporou jejich veřejné angažovanosti a zaměstnanosti. V této souvislosti jsou zásadně důležitá opatření umožňující skloubení rodinného a pracovního života, především dostupnost péče v předškolních zařízeních pro děti již od 1 roku a podpora žen, které nechtějí čerpat rodičovskou dovolenou v plné délce a do zaměstnání se vrací dříve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…