Váhalová (ČSSD): Řešení přílivu neidentifikovatelných uprchlíků není v jejich bezmyšlenkovitém přijímání do Evropy. Z toho může být další válka

21.06.2015 8:36

Již čtvrtým rokem pokračuje občanská válka v Sýrii, která spustila jednu z největších uprchlických krizí od konce 2. světové války. Z 22 milionů syrských obyvatel téměř polovina musela opustit své domovy a asi 3 miliony uteklo za hranice Sýrie.

Váhalová (ČSSD): Řešení přílivu neidentifikovatelných uprchlíků není v jejich bezmyšlenkovitém přijímání do Evropy. Z toho může být další válka
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

V rámci politiky "otevřených dveří", Turecko přijalo od roku 2011 asi 1,8 milionů uprchlíků. V posledních měsících se turecká vláda cítí osamělá ve svém konání a žádá Evropu o pomoc. Parlamentní shromáždění Rady Evropy, jehož významným členem Turecko je, vytvořilo ad hoc výbor předsednictva zabývající se hromadným přílivem uprchlíků do Turecka.

Pro pochopení celé vyhrocené situace se členové tohoto výboru Rady Evropy rozhodli v polovině června navštívit několik uprchlických táborů a setkat se s představiteli turecké vlády.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který požádal svět o pomoc, řekl, že Turecko vydalo na uprchlíky 6 miliard USD a mezinárodní společenství se podílelo 300 miliony USD. Přitom půl milionu uprchlíků je ve věku, kdy by měli získávat vzdělání, ale pouze 40% z nich je ho možné zajistit. S ohledem na to, že občanská válka pokračuje a je stále krutější, nelze počítat s jejich brzkým návratem do vlasti. (Kromě Turecka se nachází další zhruba 2 miliony uprchlíků zejména v Libanonu, Jordánsku, Egyptě a Saúdské Arábii.)

Jak řekl turecký ministr zahraničí: „Do současné doby nebyla navržena komplexní strategie řešení problému v regionu."

Ad hoc výbor složený z poslanců z 20 zemí navštívil uprchlické tábory Elbeyli a Nizip 1 a 2, kde se nachází zhruba 20 tisíc uprchlíků. Domnívám se, že si Turecko ve svých aktivitách zaslouží pomoc a podporu, ale na druhé straně jsem proti tomu, aby Evropa bezmyšlenkovitě přijímala a přerozdělovala uprchlíky. Masový nárůst uprchlíků postrádající jejich identifikaci, jiné kulturní prostředí, nedostatečné či žádné vzdělání, zdravotní stav a nesouhlas občanů evropských zemí může způsobit nejenom velké ekonomické a sociální problémy, ale v konečném důsledku může přijímací země přivést až k obdobným konfliktům, před kterými se tito vydali na cestu.

Řešením problému může být pouze mír a stabilita v Sýrii a sestavení celospolečenské vlády, která se začne odpovědně starat o své občany.

„Bohatší země" by pak měly vytvořit podmínky k posílení rozvojové pomoci a v případě nutnosti poskytnout podporu politickým silám, které zajistí mír a návrat uprchlíků do jejich zemí v rámci OSN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Baxa: Novela zákona zřizuje nový registr umělců

6:23 Ministr Baxa: Novela zákona zřizuje nový registr umělců

Vláda projednala legislativní ukotvení statusu umělce. Hlavním cílem předloženého návrhu je předevší…