Vavrečková (TOP 09): Přispějme k bezpečí a pohodě na koupalištích

22.08.2017 17:27

Jít si v tomto vedru sám nebo s dětmi bezstarostně zaplavat je skutečná úleva. Ani na koupališti to ale není jen o bezstarostnosti a vodních radovánkách. O naše bezpečí se zde starají plavčíci a plavčice, jejichž práce je ale bohužel mnohdy nedoceněná.

Vavrečková (TOP 09): Přispějme k bezpečí a pohodě na koupalištích
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Jít si v tomto vedru sám nebo s dětmi bezstarostně zaplavat je skutečná úleva. Ani na koupališti to ale není jen o bezstarostnosti a vodních radovánkách. O naše bezpečí se zde starají plavčíci a plavčice, jejichž práce je ale bohužel mnohdy nedoceněná.

Podle provozovatelů koupališť je dnes kumšt sehnat dobrého plavčíka. Výše mzdy se „šplhá" někam ke 110 korunám za hodinu, ale už nepočítá s vysokou mírou odpovědnosti za stovky a tisíce lidí, kteří se chodí denně koupat.

Jako školitelka vím, že plavčíci musí projít šestidenním školením. Na konci musí složit nejen teoretickou část zkoušky, která je zaměřena především na traumatologii a první pomoc, ale také praktickou zkoušku, která je fyzicky náročná. V první řadě jde o lidský život, a proto musejí mít tyto znalosti a dovednosti, včetně dobré fyzické kondice.

Není jednoduché vytáhnout tonoucího člověka z vody a pak ho třeba ještě 15 minut resuscitovat, dokud nepřijede ZZS. Kdo si to vyzkoušel, ví, o čem je řeč. Mzda by se tedy měla pohybovat ve výši přímo úměrné odpovědnosti za lidské životy.

Dalším úskalím je výše kurzovného, kterou si někteří frekventanti musí zaplatit sami. Pokud jde o venkovní bazény, je to sázka do loterie, co se týká počasí. Když prší, tak se nikdo nekoupe a nikdo vám za hlídání bazénu nezaplatí. To je taky zřejmě velký důvod, proč mladí lidé dávají přednost brigádám, kde mají zajištěný dostatečný a pravidelný příjem.

Na výši mzdy plavčíků a plavčic mají ve velké míře vliv města a obce. Ty jsou obvykle vlastníky nebo přímo provozovateli koupališť. Je třeba si práce těchto lidí vážit, protože jdou se svou kůží na trh a nebojí se převzít velkou část odpovědnosti za životy druhých. Proto je musí města a obce více podpořit.

Pokud se chce člověk stát plavčíkem v rámci rekvalifikace přes úřad práce, poté ji platí stát. Je otázkou, zda by se stát neměl více zajímat i o jejich následné odměny. Pokud chceme, aby lidské životy hlídali skuteční profesionálové, měli bychom se také postarat, aby za to dostali odpovídající odměnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…