Premiér Andrej Babiš po prvním jednání nové vlády prohlásil, že chce do budoucna vyslat naše vojáky na ochranu hranic Libye. To je jistě výrok premiéra odhodlaného bojovat proti ilegální imigraci vysláním vojáků do míst, odkud ilegální imigranti odplouvají do Evropy. Tímto opatřením pan premiér Babiš také zřejmě myslel odstraňování příčin migrace v místě původu. Tento záměr je však potřeba domýšlet do konečného důsledku.
1) Odstraní se tímto nasazením našich vojáků do Afriky příčiny ilegální imigrace? Odpovídám, že nikoliv.
2) Je naše armáda připravena po všech stránkách operačního nasazení do Afriky? Odpovídám opět, že nikoliv.
3) Uvědomuje si vůbec premiér a ministryně Šlechtová, jak by vypadala a kolik by stála nasaditelnost a zejména udržitelnost našich vojáků v této z mého pohledu nekonečné africké operaci? Jenom zabezpečení dovozu například 10ti litrů pitné vody na vojáka denně bude znamenat spoustu problémů. Jaká potom bude jenom cena láhve této vody?
Příčiny migrace z Afriky jsou zejména sucho a nestabilní režimy zemí subsaharské afriky, na kterých mají lví podíl jednak bývalí kolozinátoři (mezi kterými jsme nikdy nebyli) a také NATO zejména prostřednictvím intervencí v Libyi pod taktovkou USA. Samozřejmě také Islámský stát, který však bojuje převážně na územích mimo Afriku. Situace v zemích bojů (Irák, Sýrie) však má na migraci také vliv. Od začátku roku 2014 působí v libyjském městě Derna v provincii Kyrenaika také ozbrojenci z řad Islámského státu, vyhlašující oddanost Abú Bakru al-Bagdádímu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV