Vícha (ČSSD): Pokuta za pokácený strom je nespravedlivá, město o netopýrech nevědělo

08.12.2019 7:37

Pokutu ve výši 250 tisíc korun, kterou Bohumínu vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ostrava za pokácený dub letní v městském parku, v němž se nacházela zimující kolonie netopýrů, město považuje za nespravedlivou.

Vícha (ČSSD): Pokuta za pokácený strom je nespravedlivá, město o netopýrech nevědělo
Foto: Redakce
Popisek: Petr Vícha (ČSSD)

Ve více než stoletém parku Petra Bezruče v centru Bohumína jsme vloni v říjnu u 16 vytipovaných vzrostlých stromů prováděli tahové zkoušky. U šesti dubů zkoušky vyšly negativně a reálně hrozil jejich pád, proto jsme je chtěli co nejdříve pokácet. U žádného z nich nic nenasvědčovalo tomu, že by v nich sídlili netopýři. V inkriminovaném dubu nebyly žádné viditelné hluboké praskliny, a to ani z použité plošiny. Jediná viditelná dutina v kmeni byla jen u země, což není pro netopýry typický úkryt, hledají zimoviště ve výškách, kde nehrozí, že by je někdo napadl.

Až při pokácení stromu se ukázalo, že ve výšce byl ještě jeden otvor, který ze země vypadal jako povrchová prasklina. Až pokácení odhalilo hlubokou dutinu, v níž sídlila kolonie netopýrů. Na to jsme zareagovali velmi rychle. Od prvního okamžiku jsme byli v kontaktu s bohumínskými speleology ze společnosti Orcus a ve spolupráci s nimi udělali maximum pro netopýří záchranu. Ta se podařila. Ti torzo kmene stromu izolovali minerální vatou a netopýři v provizorních podmínkách zdárně přečkali zimu a na jaře torzo kmene opustili.

„Pro životní prostředí děláme maximum, všemi možnými způsoby jej podporujeme, vysazujeme tisíce stromů. Když zateplujeme městské domy, tak v nich budujeme hnízda pro rorýse a netopýry, což nás ročně stojí statisíce. Proto se nás postup České inspekce životního prostředí velmi dotýká a považujeme jej za nespravedlivý. Pro netopýry jsme v parku udělali maximum, žádný z nich nezemřel, všichni přezimovali. Kdyby však v parku na někoho z lidí spadl nepokácený strom a zranil jej, tak by zodpovědnost nenesla Česká inspekce životního prostředí, ale město. Zdravý rozum a bezpečí lidí proto bude v Bohumíně vždy na prvním místě. S pokutou nesouhlasíme, odvolali jsme se proti ní, Ministerstvo životního prostředí však naši žádost zamítlo. Takže ji nakonec zaplatíme, polovina z pokuty se vrátí podle zákona o ochraně přírody a krajiny zpět městu,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Slovenská vláda ruší veřejnoprávní média

18:09 Majerová (Trikolora): Slovenská vláda ruší veřejnoprávní média

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zákona na zrušení veřejnoprávních médií na S…