Vláda: Česká republika se připojila k další fázi sankcí EU vůči Rusku

30.07.2014 10:53

V úterý 29. července přijala Evropská unie tvrdší sankce vůči Ruské federaci. Nové sankce vycházejí z opatření doporučených v závěrech mimořádné červencové Evropské rady a cílí především na obchody s vojenským zbožím a omezení financování ruské ekonomiky.

Vláda: Česká republika se připojila k další fázi sankcí EU vůči Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

 „Rusko bohužel nevyužilo možnosti přestat po sestřelení malajsijského letounu zásobovat povstalce těžkými zbraněmi a hledat důsledně mírové řešení krize na východní Ukrajině. Ani po této tragické události, která si vyžádala velké množství nevinných civilních obětí, není na ruské straně vidět ochota začít s Ukrajinou jednat o snížení napětí. Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci České republiky tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další sankční opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie. Ani pro Evropskou unii, ani pro Rusko není do budoucna výhodné, abychom se dostali do vleklé obchodní války a aby na východní hranici Ukrajiny vyrostla nějaká nová hospodářská či politická železná opona,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podoba a rozsah sankcí se v minulých dnech intenzivně projednávaly na půdě Evropské unie. Cílem debaty bylo co nejrychleji zareagovat na aktuální situaci, kdy Rusko nepřispívá k uklidnění konfliktu na východě Ukrajiny. Sankce jsou zaměřeny především na oblast vojenského průmyslu a financování nových investic. Přijatá opatření se týkají pouze nových kontraktů, nikoliv již uzavřených smluv

Česká vláda během vyjednávání úspěšně prosazovala, aby sankce nedopadly na obchod s civilním zbožím a týkaly se pouze vojenských dodávek. Vzhledem k tomu, že Česká republika se ve vztahu s Ruskem soustředí primárně na civilní dodávky (viz přiložená tabulka), nově dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku.

Přijaté sankce se konkrétně zaměřují na oblasti:

·    přístupu ruských státem vlastněných bank na kapitálové trhy

Omezení se vztahuje na obchodování s dluhopisy, akciemi, které mají splatnost vyšší než 90 dní a byly vydány významnými ruskými finančními institucemi založenými v Rusku, kde má stát podíl minimálně 50 %, jedná se o pět bank.

·    obchodu se zbraněmi

Zákaz obchodování se zbraněmi do/z Ruska, a to i v případě, že uvedené zboží nepochází z území členských států EU. Sankce se nevztahují na případy dodávek náhradních dílů a servisu nezbytného pro údržbu již existující výzbroje v EU.

·    vývozu zboží dvojího užití

Zakázáno je obchodování se zbožím dvojího užití určeného pro vojenské využití v Rusku či vojenskému koncovému uživateli v Rusku, a to i v případě, že uvedené zboží nepochází z území členských států EU. Zákaz se nevztahuje na civilní dodávky zboží, ani na zboží určené smíšenému příjemci.

·    vývozu citlivých technologií

Možný zákaz vývozu technologií určených pro hlubinný průzkum a těžbu ropy, arktický průzkum a těžbu ropy či projekty těžby ropy z břidlic v Rusku.  O autorizaci k vývozu bude rozhodovat příslušný orgán státní správy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

11:17 Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

Vyjádření na CNN Prima News k jednání o důchodech, publikované na svém veřejném facebookovém profilu