Vodička (ČSSD): Je na západ cesta dlouhá... Ale jdeme správným směrem

17.07.2017 20:54 | Zprávy

Čeští autoři, nezřídka i ekonomové, často srovnávají platy v České republice s Německem. To není logické. Proč zrovna s Německem? Protože je to naše sousední země? Ale pak se ale musíme srovnávat s Polskem a Slovenskem. A když s Německem, tak pouze s východním Německem.

Vodička (ČSSD): Je na západ cesta dlouhá... Ale jdeme správným směrem
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Jde o to, že západní Německo prožívalo v minulých 70 letech kontinuální, velmi zdařilý vývoj v politice i ekonomice a akumulovalo kapitál. V témže období byla Česká republika plundrována totalitním komunistickým režimem. Ten vymazal občanskou společnost, pokřivil morální hodnoty, zlikvidoval pracovní morálku, vykradl bohaté rodinné firmy a vůbec celé hospodářství a utratil veškerý kapitál. Potom, po zhroucení komunismu, nastalo u nás 27 let transformačních zlomů, s politickými, ekonomickými a právními nejistotami a narůstajícími sociálními rozdíly.

Pokud se tedy chceme srovnávat, je absurdní srovnávat se se západem Německa, který měl v uplynulých 70 letech zcela jinou ekonomickou a politickou historii. Reálné srovnání může být pouze s postkomunistickými zeměmi v EU, které měly podobný osud. A zde patříme k nejlepším. Podle renomovaného ratingu Bertelsmann Stiftung máme druhou nejlepší demokracii ze všech transformačních zemí světa (před námi je TchajWan) a nejlepší ze všech postkomunistických zemí. Na to bychom měli být právem hrdi, je to však v mediích, bohužel, zcela přehlíženo. V HDP na hlavu a platech jsem druzí nejlepší ze všech postkomunistických zemí v EU, po východním Německu a Slovinsku. A to hlavní: máme vůbec nejnižší nezaměstnanost z celé EU.

Mimořádně zajímavé je srovnání s východním Německem, které mělo podobnou předválečnou industriální tradici, prožilo trauma komunismu a po revoluci šokovou terapii přechodu k tržní ekonomice. Na rozdíl od nás dostali východní Němci v roce 1990 se zavedením západoněmecké marky přes noc prudké navýšení mezd, na trojnásobek. Skvělé ne? Ale produktivita byla na začátku jen ta postkomunistická. Prudké navýšení mzdových nákladů se v důsledku toho převalilo přes východoněmecké hospodářství jako tsunami a velkou část firem zlikvidovalo. Vznikla obrovská nezaměstnanost. Po celou dobu transformace je nezaměstnanost ve východních Spolkových zemích oproti České republice dvojnásobná. V důsledku toho odešly 3 miliony mladých a kvalifikovaných Němců na západ. Ve východních provinciích zůstala osamělá, vyprázdněná, smutná městečka, kde po 18:00 hodině chcípl pes. A to přesto, že po celou dobu do revoluce západ financuje východ. Ze západu na východ Německa bylo do roku 2014 – zejména na sociální dávky – poukázáno 1,2 bilionu Euro. To odpovídá 55 ti českým státním rozpočtům nebo, počítáno na hlavu, 2,5 milionu korun na jednoho současného obyvatele východního Německa, Neuvěřitelné! A nezaměstnanost je oproti nám, od revoluce, stále více než dvojnásobná. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Ministr Vlček by si měl dát studený obklad

14:04 Hašek (PRO): Ministr Vlček by si měl dát studený obklad

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zablokování podpisu smlouvy o dostavbě jaderné elekt…