Vondráček (ANO): Jsem pro dva volební obvody - Čechy, Morava a Slezsko

22.03.2021 7:33

Komentář na facebookovém profilu k jednání o novele volebního zákona

Vondráček (ANO): Jsem pro dva volební obvody - Čechy, Morava a Slezsko
Foto: Daniela Černá
Popisek: Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny

Zúčastnil jsemse jednání ústavně právního výboru k novele volebního zákona, kterou se snažíme zaplnit mezeru způsobenou nálezem Ústavního soudu. Zdá se, že návrh, aby se v ČR volilo v jednom volebním obvodu, což - jak přiznávají i odpůrci tohoto řešení - je z hlediska rovnosti hlasů a spravedlivého poměrného zastoupení to nejčistší řešení, definitivně nenašel podporu. Přitom si ale všichni uvědomujeme, že kraje zkrátka nejsou stejně velké, mají značné rozdíly v počtu voličů, a určitou nerovnost tím pádem žádná matematická metoda úplně neodstraní. Navrhl jsem tedy svým kolegům, aby se v ČR volilo ve dvou obvodech. A to ve volebním obvodu Čechy a ve volebním obvodu Morava a Slezsko.

Nejedná se přitom o žádný můj nápad zčistajasna, ale o uspořádání, které vychází z našich historických tradic. Vždyť na našem území se již od vzniku parlamentarismu v 19. století volili poslanci Říšské rady za jednotlivé země. Naposledy se mandáty přidělovaly třem zemím v roce 1946, teprve v jejich rámci se organizovaly volební kraje. Mimochodem volby v roce 1946 vyhráli celostátně komunisté, ale s velkými rozdíly – v Čechách měli 43 %, na Moravě se Slezskem 34 % a na Slovensku nevyhráli a měli „jen“ 30,5 %.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

5%
18%
hlasovalo: 9931 lidí

V samotné úvodní preambuli Ústava ČR uvádí, že stát vytváří občané v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a že se hlásí k dobrým tradicím státnosti Koruny české. Proto v rámci těchto dobrých tradic lze vytvořit zemské volební obvody pro volby do Poslanecké sněmovny. Velké volební země, kde se bude volit značné množství poslanců, zajistí poměrnost převodu získaných hlasů na mandáty pro politické strany.

Uspořádání voleb do Poslanecké sněmovny v rámci zemských volebních obvodů uzná přirozenou vazbu občanů na zemi, v níž žijí, uzná historické postavení Čech, Moravy a Slezska jako státotvorných základů České republiky, přitom bez nároků na státní rozpočet, a zajistí poměrnost voleb poslanců.

A jak dopadlo hlasování o tomto návrhu? 8 členů ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny hlasovalo PRO, 8 členů hlasovalo PROTI a 3 poslanci se zdrželi. To nepovažuji za vůbec špatný výsledek a motivuje mě tento návrh předložit všem poslancům k posouzení příští týden.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

20:03 SOCDEM: Digitální švarcsystém křiví pracovní trh, změnu musíme provést sami

Mohou se lidé, pracující pro online platformy, domáhat svých práv? Tuto otázku si kladou nejenom kur…