Votava (LEV21): Julius Fučík - „Lidé bděte“

23. 2. 2016 11:48

Před 113 lety se narodil novinář, divadelní kritik a překladatel Julius Fučík. Julius Fučík byl pohotový novinář, byl to ale i statečný a krásný člověk.

Votava (LEV21): Julius Fučík - „Lidé bděte“
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, LEV 21

Patřil k významným členům předválečné komunistické strany Československa, byl redaktorem Rudého práva a šéfredaktorem Tvorby.  Ale zejména Julius Fučík byl v období nacistické okupace představitelem komunistického odboje. Dnes jeho jméno i odkaz, mladé generaci mnoho neříká. Národní hrdina Julius Fučík má být totiž zapomenut.   I přes snahy, novodobých vykladačů dějin, Julius Fučík patří k symbolům protinacistického odboje.

Proto je třeba připomínat hrdinství našich vlastenců z období nacistické okupace a Julius Fučík k nim patřil. Byl popraven nacisty za odbojovou činnost,  po druhé světové válce se stal, ne svoji „vinou“  symbolem protinacistického odboje. Jeho nejznámější literární dílo, „Reportáž psaná na oprátce“, které vzniklo v pankrácké věznici, se dokonce stalo „výkladní skříní“ odboje. Bylo přeloženo do desítek jazyků. Vyšlo v milionových nákladech. Pohnutý osud „Reportáže psané na oprátce“, je i obrazem vývoje pohledu na jeho autora. Tedy od poválečného obdivu, až po dnešní snahu zapomenout.

Je to ale nespravedlivý pohled na hrdiny odboje, ti umírali společně za svobodné Československo.  Umírali,  jako národní socialisté, komunisté, lidovci, sokolové, skauti….. Julius Fučík byl komunistou, byl i obdivovatelem SSSR, o kterém napsal řadu reportáží a knížek, byl i moskevským dopisovatelem Rudého práva.
Julius Fučík byl především bojovníkem proti nacismu. Za svoji odbojovou činnost, byl nacisty v berlínské věznici 8. září 1943 popraven. Jakékoliv dnešní pokusy znevážit jeho hrdinství či jeho odkaz, jsou urážkou všech hrdinů odboje. Julius Fučík se těmto urážkám již bránit nemůže.

Po listopadu 1989 mělo být zapomenuto jeho jméno. Mizely jeho sochy, pamětní desky, měnily se názvy ulic, náměstí, škol, ….dnes pracně hledáme pro mládež nové hrdiny.

Julius Fučík vykonal za války svoji vlasteneckou povinnost. Obětoval svůj mladý život. Naším krédem, je nebát se připomínat jeho jméno, hrdinství i odkaz. Nestydět se za to!

Julius Fučík byl a je českým vlastencem.

Jeho odkazem se stalo to známé… „ Lidé bděte!“.

Přemysl Votava
NS-LEV21
České národní sdružení

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Milý ÚSTR, jdi se bodnout

10:30 Zahradil (ODS): Milý ÚSTR, jdi se bodnout

Komentář na facebookovém profilu