Vysloužil (KDU-ČSL): Tomio Okamura v roli lorda Runcimana

14. 12. 2015 22:25

Tomio Okamura má nové poslání. Cítí se být povolán řešit národnostní problémy Ukrajiny. Chce se podívat na „zoubek“ ne zrovna jednoduchému postavení Rusínů na Ukrajině, potažmo přímo na bývalém území předmnichovské ČSR t.j. Podkarpatské Rusi.

Vysloužil (KDU-ČSL): Tomio Okamura v roli lorda Runcimana
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Poslanci Parlamentu ČR Tomio Okamura, Jaroslav  Holík a Radim Fiala navštívili zcela nedávno v prosinci tohoto roku bez povšimnutí médií Ukrajinu, respektive  Podkarpatskou Rus. Jejich návštěva vyvolala na Ukrajině značné pobouření.

Poslanci zde navštívili tři zdejší města: Užgorod, Mukačevo a Svaljavu. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by přijeli páni poslanci obdivovat krásy této části Ukrajiny. Nic takového se však nekonalo. Poslanci za SPD navštívili Zakarpatskou Ukrajinu ze zcela jiných pohnutek. Využili pozvání rusínských  organizací na Zakarpatí nejen k prezentaci svých silně nacionalistických názorů na nynější poměry panující v  současné Ukrajině. Nic proti tomu, pokud by byly prezentovány na patřičných místech a ne někde v tělocvičně v periferní části Ukrajiny. Chválihodné bylo od přítomných poslanců přijít tomuto problému s postavením Rusínů na kloub přímo na místě.  Od organizátorů schůzek  jim byly předány dokumenty o pronásledování a útlaku etnických Rusínů páchaných představiteli současné vládní moci, které budou údajně použity jako podklady pro budoucí jednání v PČR.

Je nepochybné, že situace na Ukrajině je velice složitá, sám jsem Ukrajinu mnohokrát navštívil včetně uvedených měst a celé Zakarpatské oblasti. Je nesporné, že je v této části  Ukrajiny prorůstání organizovaného zločinu, členů Pravého sektoru do státních struktur obzvláště silné. A nic nenasvědčuje, že červencové jmenování nového gubernátora Zakarpatské oblasti Genadije Moskala posunulo věci k lepšímu.

„Mise“ Tomia Okamury mi v mnohém připomíná nechvalně známou návštěvu lorda Waltera Runcimana v rozbouřeném roce 1938 v předmnichovské ČSR.

Výsledkem návštěvy tohoto anglického diplomata byl ve finále další hřeb do rakve Benešova Československa a výrazně upevnil postoj britské vlády k otázce řešení Sudetské krize. Že to pro  nás dopadlo vše tragicky  Mnichovem v září 1938, netřeba dodávat.

Domnívám se tímto dle mého soudu, že tato „návštěva“ našich poslanců  za SPD, byť možná v dobré víře,  může být zneužita nacionalistickým hnutím Rusínů, jež je podezdřelé z napojení na ruskou tajnou službu FSB,   k další destabilizaci již tak velice komplikované situaci na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…